Щороку 15 березня у світі відзначають День захисту прав споживачів. Мета цього свята — нагадати про важливість належної інформації щодо кількості, якості, чистоти, ефективності, ціни та стандартів товарів, а також про необхідність захисту прав споживачів.
TrueUA розповідає, з якими найпоширенішими проблемами у сфері захисту прав стикаються споживачі і як їх вирішувати.
Датою для святкування цього дня була обрана річниця з дня історичного виступу американського президента Джона Кеннеді 1961 року, під час якого він назвав чотири основних права кожного громадянина: право на інформацію, право на безпеку, право на вибір і право бути почутим. Згодом цей список був розширений і до нього увійшли: право на задоволення базових потреб, право на компенсацію, право на споживчу освіту, право на здорове довкілля.
Всесвітній день захисту прав споживачів розширює можливості покупців, підвищуючи обізнаність про їхні права та обов’язки на ринку, а також підкреслює необхідність чесного та етичного ведення бізнесу, покладаючи на підприємців відповідальність за дотримання прав споживачів.
У цей день у світі проводяться інформаційні кампанії в засобах масової інформації, конференції, акції в соціальних мережах, публікуються результати опитувань та тестувань. Часто висуваються новітні ідеї щодо покращення захисту прав споживачів.
В Україні відділення Держпродспоживслужби та Центри надання адміністративних послуг у містах консультують всіх охочих про права споживачів та проводять безкоштовні просвітницькі лекції.
Щоб не залишитися осторонь Міжнародного дня захисту прав споживачів, варто ознайомитися з цими правами. Ці знання стосуються не лише покупок у звичайних магазинах чи на ринках, але й онлайн-покупок, що мають свої особливості, а також отримання споживчих кредитів.
На жаль, чи не кожен з нас має негативний досвід, коли придбана річ дуже швидко виходить з ладу, а послуга не відповідає очікуванням. Як діяти в такому разі й куди звернутися — розповідаємо нижче.
Щоб повернути/обміняти придбаний в інтернет-магазині товар:
Якщо продавець відмовляється прийняти/ обміняти товар:
Перед покупкою обов'язково з'ясуйте:
Забезпечити свою покупку в Інтернеті можна за допомогою:
Отримати споживчий кредит можна для задоволення потреб, не повʼязаних з підприємницькою, професійною діяльністю або виконанням обовʼязків найманого працівника.
Забороняється у будь-який спосіб ускладнювати прочитання споживачем тексту договору, у тому числі шляхом друкування його дрібним кеглем, злиття кольору шрифту з кольором фону.
Споживач має право протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит відмовитися від договору про споживчий кредит без пояснення причин. У зв'язку з цим споживач не зобовʼязаний сплачувати будь-які інші платежі.
Верховна Рада 6 грудня 2018 року прийняла закон "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів". Так, будь-який харчовий продукт має супроводжуватися інформацією про нього. Інформація має бути точною, правдивою, зрозумілою та міститися безпосередньо на упаковці або етикетці.
Обовʼязковою для надання є наступна інформація:
Згідно з Цивільним кодексом України, поки продукція не придбана, ризик пошкодження лежить на власникові/ магазинові.
Якщо адміністрація/охорона магазину наполягає на оплаті пошкодженого товару — вимагайте скласти акт про заподіяння шкоди та надання фактів, які доводять вашу вину.
Вина покупця та обов'язок заплатити за знищений чи пошкоджений товар встановлюється судом. На місці нічого не оплачується, тільки фіксується.
Нагадаємо, 15 березня в народі відзначають Олександрів день. Привітання з іменинами сьогодні приймають Олександр, Олексій, Денис, Михайло, Тимофій, Еммануїл.