У понеділок, 21 квітня, Ватикан сповістив про смерть Папи Римського Франциска. Понтифік відійшов у вічність на 89-му році життя.
Франциск, хоча й намагався підтримувати Україну як жертву агресії, нерідко потрапляв у скандали через своє прагнення виправдати Росію. TrueUA розповідає про життєвий шлях понтифіка, який змінив Рим.
Папа Франциск, у миру — Хорхе Маріо Бергольйо, народився 17 грудня 1936 року в Буенос-Айресі. Закінчив середньо-спеціальну індустріальну школу за фахом хіміка. Працював у лабораторії Hickethier-Bachmann, де займався контролем за відповідністю продуктів санітарним нормам. У віці 21 року майбутній Папа вступив до семінарії у буенос-айреському районі Вілья-Девото.
Згідно з відкритими даними, Папа Франциск став священником через нещасливе кохання. Так, ще у підлітковому віці Хорхе Маріо Бергольйо був закоханий в дівчину Амалію. Він їй пообіцяв, якщо не одружиться з нею, то стане священником. Батьки дівчини були проти їхнього союзу, тому стосунки не склалися.
Відтак, у 1958 році Хорхе Маріо Бергольйо приєднався до ордену єзуїтів, де вивчав гуманітарні науки, зокрема літературу та психологію, а згодом викладав їх у навчальних закладах. А от священником він став у 1969 році.
На престол Хорхе Маріо Бергольйо зійшов 13 березня 2013 року і став 266-м Папою Римським. Крім того, він був перший Папа-єзуїт, перший Папа з Латинської Америки та перший, хто обрав ім’я Франциск — на честь святого Франциска Ассізького.
До того ж він здобув репутацію людини невибагливого та скромного Папи. Зокрема, Франциск відмовився від багатьох атрибутів вищого духовенства. У закордонні поїздки літав економ-класом й носив чорну чернечу рясу, а не червоно-пурпурову мантію, що належала йому за саном. Ба більше, у Буенос-Айресі він ніколи не використовував свого автомобіля, завжди їздив громадським транспортом, дуже скромно одягався.
Як розповідав голова Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук, Папа Римський Франциск був вихованцем українського священника Степана Чміля.
"Папа Франциск є вихованцем нашого священника Степана Чміля, який тепер похований у базиліці св. Софії в Римі. Нинішній Папа, а тоді студент Салезіянської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував о. Чмілю під час Служби Божої. Він добре знає наш обряд і навіть пам'ятає нашу літургію. Востаннє я його відвідував, коли прощався з Аргентиною, від'їжджаючи до України, і просив, щоб він дав свої свідчення для беатифікаційного процесу о. Степана Чміля, на що він радо погодився. Отож, Святіший Отець дуже добре знає і про нашу Церкву, і про нашу літургію та обряд, про нашу духовність", — наголосив Шевчук.
Від початку вторгнення Росії в Україну у 2014 році та окупації Автономної Республіки Крим і частини Донбасу понтифік заявляв, що солідарний з народом України та молиться за нього. Крім того, Папа Франциск організував збір пожертв для біженців із Донбасу та публічно засудив різанину в Бучі під час повномасштабної війни Росії проти України, назвавши її жахливою трагедією. Також на початку березня 2022 року Папа Франциск відправив двох високопоставлених кардиналів із допомогою в Україну.
Папа Римський публічно звинуватив Росію у веденні повномасштабної війни проти України у січні 2024 року — під час звернення до послів, акредитованих при Святому Престолі. Він також брав участь у перемовинах щодо повернення українських полонених військових і цивільних.
Крім того, у своїй книзі "Про небеса і про землю" Папа Франциск назвав Голодомор українського народу "геноцидом".
Та, попри підтримку України, Папа був досить лояльним і до країни-агресорки й неодноразово приймав у себе російських депутатів та голову РПЦ патріарха Кирила. Понтифік також часто закликав Росію та Україну припинити війну і сісти за стіл переговорів. Зокрема, у березні 2024 року Франциск закликав Україну до переговорів, "поки ситуація не погіршилася", і припустив, що Київ може підняти "білий прапор", щоб уникнути жертв.
До того ж у серпні 2024 року Папа засудив рішення України заборонити діяльність в країні російської церкви. Заяви Папи Римського Франциска, у яких він був лояльним до Росії, часто підпадали під критику як з боку Києва, так і з боку Заходу. Зокрема, через неоднозначні висловлювання Папи Міністерство закордонних справ України навіть викликало представника Ватикану.
Останні місяці свого життя Папа Римський Франциск фактично провів у лікарні. 14 лютого 2025 року його госпіталізували в римську лікарню після того, як декілька днів він відчував труднощі з диханням, а згодом у нього діагностували пневмонію в обидвох легенях. Подвійна пневмонія — це серйозна інфекція, яка може викликати запалення та рубцювання легень, що ускладнює дихання.
Також під час перебування у лікарні в Папи Римського Франциска стався бронхоспазм. Через це стан його здоров'я погіршився. Понтифік пережив неконтрольоване стиснення бронхіальних м'язів. Це призвело до "раптового погіршення" його стану. Також повідомлялось, що Папа Римський Франциск переніс два епізоди гострої дихальної недостатності, спричинені скупченням слизу, який обидва рази довелося відсмоктувати.
Понтифіка виписали з лікарні 23 березня. А майже через місяць Ватикан сповістив про його смерть.
Як очікується, тимчасово Ватиканом керуватиме кардинал Анджело Комастрі, генеральний вікарій Папи, Архіпресвітер Собору Святого Петра.
Він 11 березня 1967 року прийняв висвячення з рук єпископа Луїджі Боккадоро. Після цього був призначений віце-ректором семінарії в Пітільяно. Також він здійснював душпастирську діяльність при парафії святого Кирика.
У 1968 році розпочав працю в Конгрегації в справах єпископів, був духівником римської малої семінарії й помічником капелана римської в'язниці "Реджіна Челі". У 1971 році повернувся до своєї дієцезії, й був призначений ректором семінарії в Пітільяно. У 1979 році призначений парохом парафії святого Стефана в Порто-Санто-Стефано. 25 липня 1990 року Папа Римський Іван-Павло II призначив Комастрі єпископом дієцезії Маса Маріттіма-Пйомбіно.
2 квітня 2012 року Папа Бенедикт XVI призначив кардинала Комастрі своїм спеціальним легатом для участі в завершальних богослужіннях Національного Євхаристійного Конгресу в Україні, що відбулися 3 червня 2012 року у Львові, з нагоди 600-річчя утворення архієпископського та митрополичого осідку латинського обряду.
20 лютого 2021 року Папа Франциск прийняв зречення кардинала Анджело Комастрі зі служіння Генерального Вікарія Його Святості для Ватикану, Архипресвітера папської базиліки Святого Петра у Ватикані та президента Фабрики святого Петра, призначивши на ці служіння кардинала Мауро Ґамбетті, колишнього настоятеля монастиря святого Франциска в Ассізі.
Як відомо, 20 квітня Папа Франциск вперше з'явився на публіці після виписки з лікарні, вітаючи натовп з папамобіля. У своїй промові понтифік згадав про Україну. Того ж дня він провів зустріч із віце-президентом США Джей Ді Венсом.