45-й президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп повертається до Білого дому і стає 47-м. Оскільки США є головною країною західного світу, то багато в чому саме від позиції її президента залежить ситуація на зовнішньополітичній арені. Зокрема, і в Україні. Чого чекати Києву від старого-нового президента США, що пишуть про можливе майбутнє перемир’я і перспективи завершення війни західні та східні ЗМІ — у нашому матеріалі.
Відоме арабське видання Al Jazeera, коментуючи плани нової адміністрації Білого дому зупинити війну, акцентується на проблемах перш за все України. У матеріалі, присвяченому сприйняттю нинішнього стану російсько-української війни в країні-жертві, журналісти нагадують про ті проблеми з боку Заходу, з якими зіткнулася Україна за час повномасштабного вторгнення Російської Федерації.
При цьому Al Jazeera згадує про українську кав’ярню з обіграним гаслом трампівської передвиборчої кампанії — Make Russia Small Again. Але, разом з тим, журналісти визнають, цитуючи як простих українців, так і американських чиновників — повернути всі окуповані Росією території під контроль України зараз є неможливим.
Видання наголошує на тому, що обидві сторони військового конфлікту намагаються використати свої головні козирі перед вступом Дональда Трампа на посаду, аби мати потужнішу позицію на гіпотетичних переговорах. Україна завдає повітряних ударів по об’єктах військової та стратегічно важливої для війни інфраструктури — підприємствах нафтогазової галузі тощо. А Росія продовжує просуватися на сході Донецької області, єдиній частині фронту, де окупанти ще можуть здобувати якісь невеличкі успіхи.
Видання Euronews у матеріалі з промовистою назвою "Чи зможе Дональд Трамп покласти край у війні в Україні?" звертається до теми передвиборчої обіцянки старого-нового президента США щодо завершення російсько-української війни за 24 години.
Констатуючи неможливість втілення обіцянки у життя, видання разом з тим наголошує — зокрема і вустами опитаних спікерів, як от екс-міністра економіки України Тимофія Милованова — на тому, що це радше є позитивним сигналом для України. Бо зупинити війну за 24 години можливо лише в одному варіанті — примусити Україну капітулювати.
Відкладення ж завершення війни на кілька місяців чи навіть півроку означатиме, що адміністрація Дональда Трампа розроблятиме певний план, який буде не на користь Російської Федерації. Втім, не влаштує цей план на усі 100 відсотків і українську сторону — оскільки в ньому, ймовірно, йтиметься про де-факто російську приналежність Криму та частини чотирьох південно-східних областей України.
Про неможливість підписання мирної угоди щодо України у перший же день президентства Дональда Трампа наголошує у своєму матеріалі й інформаційна агенція Reuters. Посилаючись на радників Трампа, там вказують, що зараз розглядається уже місячний графік вирішення, точніше, зупинки російсько-української війни.
Втім, навіть тримісячний термін фінальної стадії війни, озвучений генерал-лейтенантом у відставці Кітом Келлогом, який у Трампа буде представником по Росії та Україні, є більше оптимістичним, ніж реалістичним, підкреслюють у Reuters.
Крім того, ключовим залишається питання, що змусить Росію та Україну (перш за все, звісно, Росію) піти на припинення бойових дій. Точніше, яким має бути тиск на Кремль і який позитив має отримати від Білого дому Банкова. У матеріалі Reuters, звісно ж, згадується про ідею відстрочки вступу України до НАТО, що нібито має задовольнити Володимира Путіна.
Натомість Україна, на думку радників Трампа, має отримати реальні гарантії безпеки, які унеможливлять усі можливі війни з боку Росії у майбутньому. Це, перш за все, демілітаризована зона, в якій будуть перебувати європейські війська. Втім, і балканські кейси, де європейці дозволяли сербам вчиняти геноцид боснійців, і можливість продовження повітряних ударів по тилових містах України в цій статті не розглядається, а саме вони є відверто слабким місцем плану радників Трампа. Бо ситуація, де не відбувається тільки сухопутних зіткнень, а у повітрі продовжуються атаки по українській інфраструктурі — це аж ніяк не може влаштувати Україну.
У матеріалі Reuters наголошується, що спроби досить швидко закінчити війну в Україні, обіцянки Дональда Трампа зробити це у короткий термін — прогнозовано зіткнулися із реальними проблемами, перш за все, із тим, як зупинити російського агресора. І якихось однозначно успішних варіантів нова адміністрація Білого дому, схоже, не має.
Хоча одним із таких кроків може стати рішення ще старої адміністрації про масштабні санкції проти нафтогазової галузі Російської Федерації. Від них, від успішності цих санкцій, від наслідків, які світ незабаром побачить — Дональд Трамп і зможе відштовхнутися у своєму тиску на знесилену трирічною війною, величезними втратами, серйозними поразками на фронті й санкціями Заходу Росія.