Ще четверо українських дітей вдалося повернути на підконтрольну територію України. Додому повернулися 17-річна дівчина та троє хлопчиків шести, трьох та дев'яти років.
Про це повідомили у Офісі президента. Зазначається, що у кожного з них є власна історія.
"Їх мають чути у різних країнах світу, щоб мати справжнє уявлення про злочини Росії", — йдеться в повідомленні.
Зокрема, матір одного з хлопчиків не бачилась з сином з початку повномасштабного вторгнення. Родина проживала на території Херсонської області, а з початком війни жінка-військовослужбовиця пішла захищати Україну. Її неповнолітній син залишився вдома з бабусею і дідусем. Тоді, коли Росія окупувала частину Херсонщини, мати не могла евакуювати сина, а пізніше потрапила в полон.
"Ще одна історія: до початку війни хлопчик, маючи проблеми зі здоров’ям, перебував у закладі на Херсонщині, де його готували до операції в Охматдиті. Через вторгнення рф батькам дитини довелося евакуюватися, а хлопчик потрапив в окупацію. Разом з іншими дітьми його примусово вивезли до Криму", — йдеться в повідомленні.
Ще один хлопчик опинився у Брянській області, у дитячому будинку. Його бабуся не здавалася, шукала дитину.
Після окупації території України у 2022 році російські загарбники активно вивозили дітей на територію Росії та Білорусі, де на неповнолітніх українців чекали центри перевиховання та загроза всиновлення до російських родин.
Україна встановила імена близько 20 тисяч депортованих дітей і працює над їхнім поверненням. Депортованих дітей може бути в рази більше, адже на окупованих Росією територіях до війни проживало близько 700 тисяч дітей. Так, частина викрадених дітей була відправлена на територію РФ і Криму, де діє мережа центрів перевиховання українських дітей. За твердженням окупантів, їх відправляли в дитячі "табори" за згодою їх батьків, проте відомі численні випадки примусу.
Викрадення дітей розглядає Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Суд раніше видав ордер на арешт російського диктатора Володимира Путіна і дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової, яких вважають причетними до злочину.
Зокрема, президент РФ заявляв, що депортація українських дітей окупантами є "абсолютно легальною", а дитячий омбудсмен, яка усиновила депортованого з Маріуполя хлопчика, стверджує, що займалася не депортацією, а "евакуацією з-під обстрілів".
Нагадаємо, Офіс генпрокурора почав розслідування щодо участі білоруського Червоного хреста у незаконній депортації українських дітей. Правоохоронці заявили, що організація грубо порушує норми Женевських конвенцій.
Також коаліція білоруських журналістів-розслідувачів за кордоном Belarusian Investigative Center з’ясувала, що члени родини Олександра Лукашенка причетні до депортації українських дітей. Йдеться про понад дві тисячі неповнолітніх громадян України.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими