Що таке ізотоп рутенію-106?

22 ЛИСТОПАДА 2017 16:08

Звідки береться ізотоп рутенію-106 і наскільки він небезпечний? Про це розповів доктор хімічних наук, професор В.Г. Торгів з Інституту неорганічної хімії, передає TrueUA з посиланням на Euro News.  

Рутеній-106 (Ru-106) являє собою радіонуклід (тобто атом, що має нестабільне ядро, схильне до самовільної трансформації (радіоактивного розпаду), що супроводжується іонізуючим випромінюванням) штучного походження.   

«Ru-106 - це продукт, який виходить при роботі атомних електростанцій. Коли виділяється енергія, розпадається уран і виходять осколочні метали. Ось рутеній - це продукт розпаду урану-235, грубо кажучи», - говорить вчений.  

Професор В.Г. Торгів називає Рутеній-106 «довго живучим ізотопом», тому що у нього довгий період розпаду. «Радіоактивний атом розпадається повільно», - зауважує професор В.Г. Торгів, - «Вважається, що чим більше період напіврозпаду, тим небезпечніше радіоактивний ізотоп».

Період напіврозпаду Ru-106 один рік.  

«Але все-таки головна небезпека Рутенія-106 - це радіаційно опромінення як і від будь-якого іншого радіоактивного ізотопу», - продовжує вчений.   

Тобто опромінення рутенієм може підвищити ризики розвитку онкологічних захворювань або променевої хвороби». «Рутеній, цезій, кобальт - найбільш небезпечні радіоактивні ізотопи, так як вони більш живучі», - розповідає дослідник.  

З'єднання Ru-106 летюче, «тому, коли він виходить в атмосферу, він мало де осідає», - каже професор.   

Ru-106 як побічний продукт розпаду урану-235 ізолюється від навколишнього середовища за спеціальною технологією. Вона називається заскловування.   

Основа методу - переклад при високих температурах радіоактивних відходів в склоподібну форму.  

На думку фахівців Greenpeace, викид Ru-106 міг статися під час скловування.  

Інша точка зору у Ігоря Смірнова, доктора хімічних наук, професора, вченого секретаря ФГУП НВО Радієвий інститут ім. В.Г. Хлопіна.  

«У печі скловування передбачені заходи щодо запобігання летючості всіх летючих з'єднань. Там додають відновник, який оксид рутенію в тому числі перетворює в метал зовсім не летючий. Тому з цієї грубки викидів рутенію не може бути в принципі просто за технологією. Там все зроблено так, щоб нічого не було».  

«Тут унікальність ситуації перш за все в тому, що зафіксовано перевищення тільки по одному радіонукліду - рутеній-106», - зауважує І. Смірнов, - Ця подія ніяк не може бути пов'язано ні з атомною енергетикою, ні з переробкою опроміненого ядерного палива, тому що немає інших ніяких компонентів. У разі якоїсь аварії станції або на виробництві при переробці палива, вилітають всі радіонукліди, які утворилися».  

У разі викиду рутенію-106, на думку професора І. Смірнова, «це означає що його якось заздалегідь виділили для якихось цілей».  

Історія рутенію  

Рутеній - восьмий елемент п'ятого періоду періодичної системи Менделеєва.   

Цей благородний метал став відомий світові в середині XIX століття, коли був відкритий професором Казанського університету Карлом Клаусом.

Вчений виділив рутеній з уральської платинової руди в чистому вигляді і назвав новий елемент на честь Росії (лат. Ruthenia).

 

Технології і наука, 22.11.2017 16:08