Цифрова спадщина світу може бути безповоротно втрачена для наступних поколінь. В рамках заходів щодо запобігання цього ЮНЕСКО і французький дослідний інститут Inria виступили зі спільною ініціативою щодо створення універсального порталу комп'ютерних кодів.
Про це повідомляє TrueUA з посиланням на UN.
Тепер всі вихідні коди комп'ютерних програм, створених з початку епохи цифрових технологій, будуть зібрані в одному місці і доступні для загальної публіки.
У липні 1969 року екіпаж космічного корабля Аполлон-11 досяг Місяця. Це була перша висадка людини на її поверхні, той самий «маленький крок для людини і величезний крок для людства».
На замовлення НАСА, вихідний код навігаційної системи корабля був розроблений в Массачусетському технологічному інституті в США, в музеї якого досі зберігалася єдина копія оригінального файлу з кодом.
Тепер цифровану версію цього і багатьох інших програмних файлів можна буде знайти на порталі Software Heritage.
Запуск спільного проекту ЮНЕСКО та французького дослідницького інституту Inria (посилання https://www.inria.fr/), що спеціалізується на інформатиці, прикладній математиці та обчислювальної техніки, відбувся сьогодні.
Як заявив директор проекту Роберто Ді Космо, створення архіву файлів зайняло три роки.
Попереду - внесення в бібліотеку всіх відсутніх кодів, а також оптимізація призначеного для користувача інтерфейсу сайту.
В ЮНЕСКО побоюються, що цифрова еволюція виявилася занадто стрімкою і дорогої, і уряду і установи не змогли своєчасно, спираючись на вичерпну інформацію, розробити стратегії збереження цифрової спадщини.
У 2003 році було підписано Хартію про збереження цифрової спадщини, відповідно до якої основні цілі і завдання для держав в цьому напрямку.
Старіння обладнання та програм, що забезпечують доступ до цифрових матеріалами, невизначеність в питаннях ресурсного забезпечення, відповідальності і методики забезпечення схоронності, відсутність відповідних законодавчих актів - все це ускладнює завдання охорони цифрового спадщини.
Проект Software Heritage забезпечить збереження і поширення цих даних.На даний момент, в базі порталу є понад чотири мільярди файлів з вихідними кодами, в тому числі їх послідовні ітерації.
Дані про більш ніж 83 мільйонах проектів ПО відносяться до самих різних областей: від перших в історії інтернет-браузерів до популярних відеоігор.
«Програмне забезпечення - це теж наша спадщина» - вважають в ЮНЕСКО.
Генеральний директор Організації Одрі Азула заявила про необхідність берегти цифрове спадщина людства.
«Цей проект знаходиться в руслі нашого мандата, який передбачає підтримку вільного поширення інформації та культури, а також сприяння інтелектуальному співробітництву в інтересах миру та розвитку».