Україна щороку 20 січня вшановує захисників Донецького аеропорту. Це герої, які тримали оборону ДАПу в запеклих боях понад 240 днів у 2014-2015 роках. У народі їх називають "кіборгами".
Дата встановлена офіційно Міністерством оборони та Генштабом ЗСУ. Цей день також присвячений медикам, волонтерам та всім, хто допомагав українським героям у боях за ДАП.
Бої за аеропорт імені Сергія Прокофьєва у Донецьку тривали з 26 травня 2014 до 22 січня 2015 року. За 242 дні практично всі будівлі та летовище були розбиті. Окупанти спершу намагалися захопити ДАП наприкінці травня 2014-го, але українським військам вдалося закріпитися на території аеропорту — вони міцно тримали його оборону протягом літа.
Восени, після укладання "Мінських угод", загарбники відновили штурм. У грудні зруйнували старий термінал, а у січні 2015 внаслідок обстрілів обвалилася 45-метрова диспетчерська вежа, яка була стратегічно важливим об'єктом. Наступні кілька днів бої точилися за кожен поверх нового терміналу.
Найдраматичнішим днем стало 20 січня 2015-го. Російські бойовики підірвали колони, які тримали перекриття аеропорту. Під уламками загинув 41 український захисник. 21 січня сили АТО розпочали вихід із ДАП.
Донецький аеропорт та його захисники стали символом незламності, мужності та бойового духу українців. Захисників, які на межі можливостей утримували оборону до останнього, назвали "кіборгами".
Історичною стала фраза: "Кіборги вистояли, не вистояв бетон".
Всього понад 2500 військових і добровольців брали участь у боях за ДАП протягом восьми місяців.
Командувач Об'єднаних сил ЗСУ, генерал-лейтенант Сергій Наєв зауважив, що оборона аеропорту увійшла в історію російсько-української війни як сторінка героїчного подвигу.
"Кіборги вистояли, не вистояв бетон. Так коротко охарактеризований час протистояння на невеличкому плацдармі. За цією лаконічною фразою стоїть 242 дні героїчних і надлюдських зусиль людей, які витримавши жорсткий натиск і шквальний вогонь, без перебільшень стали героями, стали нашою гордістю і прикладом незламності, стали прикладом мужності і нескореності. Наші відважні оборонці - це символ усього українського народу", — наголосив Наєв.
Наєв наголосив, що незламність України завжди є взірцем героїзму — "Азовсталь", важкі бої за Харків та Авдіївку, Сєвєродонецьк та Попасну. Захисники Бахмута та Соледара і зараз пишуть новий розділ доблесних вчинків.
Нагадаємо, колишній командувач армії США в Європі, генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес вважає, що Збройні сили України переможуть на болі бою завдяки трьом видам зброї.