В Україні для роботи підприємців-ветеранів запровадять особливі умови, які дозволять їм значно простіше створювати та вести власні бізнеси. Йдеться про гранти, пільгові кредити, компенсація відсоткових ставок за кредитами, підтримка у сфері лізингу тощо.
Про це розповіла голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
Вона пояснила, що близько 60% ветеранів та чинних військовослужбовців хотіли б мати власну справу, самостійно відповідати за свій робочий час, зусилля та прибуток. Проте на їхньому шляху є низка перешкод, серед яких — бюрократія та численні обмеження, що "перетворюють їхні починання на виклик".
"Саме тому Верховна Рада ухвалила нещодавно у першому читанні законопроект про ветеранське підприємництво, який має на меті створити сприятливі умови для підтримки підприємницьких ініціатив ветеранів", — зазначила Шуляк.
Посадовиця пояснила, що один з його пунктів — це введення ветеранського підприємництва у законодавчу термінологію, його визначення та особливості. Право на такий статус матимуть як самі ФОП або самозайняті ветерани, так і члени їхніх сімей, члени сімей загиблих ветеранів або захисників. Також це стосуватиметься юридичних осіб, понад 60% членів якої є вищевказаними особами або вони володіють не менше 60% статутного капіталу.
До того ж інструментами підтримки таких підприємців будуть державні цільові, регіональні та місцеві цільові програми, програми розвитку для ветеранів. Це можуть бути гранти, пільгові кредити, компенсація відсоткових ставок за кредитами, підтримка у сфері лізингу тощо.
"Звісно, все залежить від умов таких програм та їхньої ефективності – і це важливе завдання для уряду, регіональної та місцевої влади. У законопроекті вказано, що кошти на реалізацію таких програм мають передбачатися у державному та місцевих бюджетах, а фінансова підтримка ветеранських підприємств здійснюється також через Український ветеранський фонд, Український фонд підтримки підприємництва та інші бюджетні фонди та установи", — пояснила Шуляк.
Вона додала, що ключовим буде також запровадження податкових механізмів стимулювання ветеранського підприємництва. Зокрема, це може бути зменшення окремих податків, податкові канікули, податкові кредити тощо. Також йдеться про спрощення бюрократії та послаблення держнагляду, наприклад, під час отримання дозвільних документів, скорочення строку процедур тощо. Для ветеранів це означало б менше перепон на шляху до реалізації своїх ідей, менше бар’єрів у мирному житті.
Також планують створити єдиний веб-портал, який мав би стати путівником для ветеранів, які хочуть розпочати або розвивати власний бізнес. На ньому буде зібрана вся необхідна інформація: які державні програми підтримки діють, які можливості є на регіональному та місцевому рівнях, які конкретні кроки допоможуть почати чи розширити свою справу. Також тут можна буде дізнатися, як залучити інвестиції, де знайти партнерів та як вигідно представити свій бізнес.
Нагадаємо, українці віком до 25 років можуть отримати від держави гранти до 150 тисяч гривень на відкриття власного бізнесу у межах програми "Власна справа". Подати заявку можна на порталі "Дія".
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими