Вчені зареєстрували падіння середнього рівня IQ

13 ЧЕРВНЯ 2018 14:38

За останні десятиліття показники коефіцієнта IQ почали поступово знижуватися, повідомляють дослідники в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.   

На думку вчених, «зворотний ефект Флінна» може бути пов'язаний з абсолютно різними зовнішніми факторами, наприклад зі змінами в системі освіти або впливом ЗМІ, проте однозначного пояснення вони поки що дати не можуть.  

У 1984 році американський вчений Джеймс Флінн опублікував в журналі Psychological Bulletin статтю під назвою «The mean IQ of Americans: Massive gains 1932 to 1978».   

У ній описувався цікавий статистичний феномен, який виражався в поступовому підвищенні показників коефіцієнта IQ у американців - приблизно на 15 пунктів за чотири десятиліття.   

Причому аналогічне зростання згодом спостерігався не тільки в США, але і в інших країнах і по всьому світу в цілому. Однак в останні роки вчені реєструють зворотний тренд - все більше досліджень показує, що починаючи з 1970-х років рівень IQ в деяких західних країнах почав поступово знижуватися.  

Автори нової роботи, Бернт Братсберга (Bernt BRATSBERGA) і Оле Роджеберг (Ole Rogeberg) з Центру економічних досліджень Рагнар Фріша, проаналізували дані 730 тисяч норвержських призовників, зібрані з 1970 по 2009 рік. Дослідження охоплює чоловіків, народжених в 1962-1991 році. Вік учасників становив 18-19 років.  

Середній показник коефіцієнта IQ для народжених в 1962 році склав 99,5 пунктів, а для народжених на 7 років пізніше вже 102,3 що узгоджується з ефектом Флінна. Однак потім показник знизився до 99,4 пунктів для чоловіків 1989 року народження.   

У наступні три роки рівень IQ залишився приблизно таким же, вчені помітили лише слабке зростання для тих, хто народився в 1991 році - на 0,3 пункту. Протягом періоду дослідження формат тесту і спосіб підрахунку результатів майже не змінювався.  

На думку психологів, причини спостережуваного феномена можуть бути абсолютно різними, і дати конкретне пояснення йому вони не можуть.   

У число можливих чинників, що впливають на зниження показників коефіцієнта IQ, увійшла міграція, погіршення якості освіти як в школах, так і всередині сімей, погіршення якості харчування і здоров'я, а також вплив ЗМІ.

 

Суспільство, 13.06.2018 14:38