Народовладдю в Україні бути. Президент підписав закон про референдум

13 КВІТНЯ 2021 15:20

Президент України, Володимир Зеленський, підписав закон про референдум, про це повідомляє на сайті Офісу Президнта, інформує TrueUA.

Референдум або як його ще часто називають народовладдя є формою демократії, де громадяни вирішують разом, які закони прийняти, а які ні. Іншою формою, до якої всі звикли є вибори до Верховної ради. Громадяни віддають свої повноваження  депутатам, які замість громадян і вирішують які закони приймати.

Крім того, існування такого політичного інституту, як референдум – одна із умов життєдіяльності сучасного демократичного суспільства. Однак, процедура проведення референдуму є досить дорогою. А підготовка до голосування є тривалою. Існують багато засобів маніпулювання через референдуми. Вони можуть стати як шляхом  до знищення демократії та інституцій у державі так і розвитку

Що можуть розглядати на референдумі?

Згідно з законом, предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання:

  • затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
  • питання загальнодержавного значення;
  • питання про зміну території України, за умови збереження територіальної цілісності держави.
  • питання, які стосуються втрати чинності закону України або окремих його положень.

Що  заборонено для розгляду?

Питання, винесені на референдум:

  • не мають суперечити Конституції і нормам міжнародного права,
  • не може бути спрямованим на ліквідацію незалежності України,
  • порушення державного суверенітету, територіальної цілісності тощо.

Може бути винесено на голосування тільки одне питання. Це дозволить зменшити ризик прийняття пакету законів, які будуть прихованими або не вигідними. На питання можна відповісти тільки «Так» або «Ні».

Метою референдуму не може бути спроби закріпити в Конституції особливий статус Донбасу. Законодавство чітко зазначає — референдум не може заміняти парламентські процедури, а надання автономії чи особливого статусу регіонам є компетенцією тільки Верховної Ради.

Хто зможе оголосити референдум?

Референдум оголошує Президент  за народною ініціативою.  На вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області..

Референдум вважатиметься дійсним якщо участь у голосуванні візьмуть не менш як 50% виборців, включених до Державного реєстру виборців.

Крім того, у Законі прописано, що рішення, прийняте на всеукраїнському референдумі, може бути змінене виключно шляхом проведення ще одного референдуму не раніше, ніж через три роки.

Куди подівся минулий закон?

Минулий закон про референдум визнали не конституційним у 2018-му році.

Тоді було доведено, що закон дозволяв проводити маніпулятивні референдуми. За допомогою нього можна було виносити пропозиції на голосування лише ті , які вигідні окремим політикам. Демократія в Україні опинилася би під загрозою.  А про надійні державні інституції можна було би забути.  Але рішення суду зупинило можливість змінювати Конституцію в неконституційний спосіб .

 З 8 квітня чинним є новий закон.

Яке ставлення українців?

Нещодавно соціологічна група «Рейтинг» провела опитування серед українців. 58% громадян України підтримують прийняття закону «Про Всеукраїнський референдум». Найбільше його підтримують на півдні країни – 63%. Найбільше громадян, котрі проти  на заході – 31%

Як використовують референдум у Європі?

У країнах ЄС є досить поширені місцеві референдуми. За допомогою голосування вирішують спірні питання. Зазвичай вони стосуються локальних питань. Наприклад будівництва.

А от загальнонаціональні референдуми є рідкісним явищем і зазвичай стосуються питань зміни до Конституції.

Найчастіше на референдум виносяться міжнародні питання, пов’язані з Європейським Союзом: наприклад, вступ до ЄС чи затвердження чергової угоди.  Найчастіше виносяться на референдум і питання пов’язані з сімейними цінностями, а саме: заборона або дозвіл абортів чи дозвіл одностатевих шлюбів. 

Кількість референдумів в європейських державах дуже різниться від країни до країни. Є держави, що за майже 30 років провели всього кілька референдумів, а є ті, де кількість загальнонаціональних референдумів вимірюється десятками. Найбільше референдумів проводилось у Італії.

Незважаючи на те, що український варіант закону розроблявся згідно до європейського зразка, для нашої держави існує багато ризиків.

Наприклад у Європі фінансувати референдум можуть фізичні особи чи, навіть, іноземні компанії. Відсутні будь, які обмеження внесення приватних коштів. Фінансування не обов’язкове лише державними коштами. Україна ж є державою з високим рівнем бідності. Цим можна скористатися. Підпільно фінансувати та просувати ідеї, що підривають національну безпеку України. Тому дуже важливо щоб фінансування було прозорим та було зрозуміло хто є ініціатором.

Деякі теми на відміну від Європейського союзу заборонено вирішувати на референдумі. Заборонено  виносити питання щодо податків, бюджету, правосуддя.

Референдум може загострити конфліктну ситуацію на Сході України. Але він містить у собі мінімальні запобіжники необхідні, аби референдуми в Україні не можна було використати як маніпуляцію для звуження суверенітету держави, зменшення її території чи посягання на її цілісність.

В більшості країн ЄС рішення референдумів мають не обов’язковий, а лише консультативний характер. Закони, що вже прийняті не скасовуються лише результатом голосування на референдумі.

Референдуми можуть стабілізувати політичну ситуацію в Україні. Лише громадська думка, яка матиме силу закону, може вирішити розбіжності в українському суспільстві. Втім, чи виправдається така надія, багато в чому залежить саме від того, як будуть відокремлені питання, що можна буде виносити на референдум.

Авторка: Діана Дринь

Фото з відкритих джерел

Суспільство, 13.04.2021 15:20