G7 мінус один: Трамп навіть може не приїхати на саміт в Канаді

08 ЧЕРВНЯ 2018 14:50

8-9 червня в канадському Квебеку пройде саміт глав держав і урядів країн «великої сімки»: Великобританії, Німеччини, Італії, Канади, США, Франції та Японії.  

Про це повідомляє TrueUA з посиланням на The Guardian  

На саміті йтиметься про проблеми вільної торгівлі і співпраці країн G7 на міжнародній арені, а також про заходи щодо захисту клімату. З усіх цих питань між США і іншими шістьма країнами є серйозні розбіжності.  

З огляду на це, а також беручи до уваги непередбачуваність Дональда Трампа, деякі спостерігачі не виключають, що існує навіть імовірність того, що в останню хвилину президент США відмовиться від участі у зустрічі лідерів провідних індустріальних країн.   

Про це, зокрема, говорить Роланд Періс - колишній провідний радник із зовнішньополітичних питань прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, нині професор Університету в Оттаві, а також Деніел Прайс - американський політик-демократ, в минулому представник Джорджа Буша-молодшого на самітах G8 і G20.   

«Хоч це і здається неймовірним, але все можливо», - уточнює Періс. «Якщо Трамп не приїде, це буде прикро, але все може статися», - вторить йому Прайс.  

Саміт Групи семи в Квебеку буде проходити в непростий час - ніколи раніше західні партнери не переживали таку кризу в їх відносинах з США.   

Однією з причин такого погіршення зв'язків є введені з 1 червня Вашингтоном для виробників з Європейського Союзу, Канади і Мексики 25-процентні мита на вироби зі сталі і 10-процентні - з алюмінію.  

Це рішення не стало для європейців несподіванкою. У травні представники ЄС неодноразово вели переговори з метою уникнути торгового конфлікту з США.   

Але позиції сторін були надто різні: в той час як у Вашингтоні натякали на можливість домовитися в рамках двосторонніх угод з окремими європейськими країнами, в Брюсселі вимагали спілкуватися з

Євросоюзом як з єдиним парламентером і дотримуватися правил Світової організації торгівлі (СОТ).  

У відповідь на заходи США Євросоюз з 1 липня вводить мита на ряд американських товарів. Відповідне рішення напередодні саміту G7, 6 червня, прийняла Єврокомісія.   

У Брюсселі особливо підкреслюють, що захисні заходи, які повинні бути узгоджені до кінця червня з усіма країнами ЄС, не є просто кроком у відповідь, а мають політичний характер. Так, оголошуючи американські віскі, мотоцикли і джинси в якості тих товарів, на які будуть введені нові мита, в ЄС оберуть саме продукцію тих американських штатів, де правлять республіканці.   

Передбачається, що їх губернатори повинні будуть вплинути на обирався від республіканців в президенти ТРАМПА.  

Введення мит на вироби зі сталі та алюмінію, що імпортуються з країн ЄС та Канади, - не єдиний крок Трампа, який викликає невдоволення і здивування, в тому числі і у країн, що входять в G7.   

До цього Сполучені Штати заявили про вихід з іранської ядерної угоди. «США виглядають досить ізольовано, враховуючи їх вихід з угоди щодо ядерної програми Тегерана і бажання ввести санкції проти країн, які не відмовлятимуться від домовленостей з Іраном, а також введення мит на алюміній і сталь для виробників з ЄС і Канади», - констатує Деніел Прайс.  

Нові мита для виробників з Канади, на думку Роланда Періс, показують, наскільки сильні розбіжності між адміністрацією Трампа і урядом Трюдо:   

«Я думаю, що зараз склалася ситуація, якої ще не було в історії канадсько-американських відносин. Між цими двома країнами і раніше виникали напружені моменти, але ніколи влади США не розглядали канадський імпорт як загрозу для своєї національної безпеки».  

Не тільки з Канадою, а й з провідними державами ЄС - Німеччиною та Францією - у Трампа складаються непрості відносини. Одним із свідчень цього є вихід США з Паризького угоди по клімату, поборником якого виступає президент Франції Емманюель Макрон.  

Незважаючи на серйозні розбіжності з США, уряд Німеччини прагне зберегти формат зустрічей лідерів провідних індустріальних країн світу.   

У Берліні підкреслюють важливість діалогу, навіть коли думки партнерів з низки тем різняться.   

«Якщо при існуючих обставинах вдасться уникнути відкритого протистояння між США і іншими країнами «великої сімки», то саміт можна буде вважати успішним», - підвів підсумок Роланд Періс.

 

Політика, 08.06.2018 14:50