В Україні щороку 22 січня відзначають День Соборності. Саме цього дня, 1919 року, був проголошений Акт Злуки Української народної республіки та Західноукраїнської народної республіки, що стало символом прагнення до єдності українських земель у єдину незалежну державу. Про це в нашій країні зняли декілька чудових фільмів, які дозволяють краще зрозуміти не лише події минулого, але й дух часу, який допоміг сформувати сучасну Україну.
Про фільми, які варто переглянути, аби більше знати про історію цього дня — у нашому матеріалі.
Незалежність, яку Україна здобула в 1917 році, була лише початком великого шляху нашої держави, і її потрібно було утримати. Наша держава мала існувати в умовах політичної та військової нестабільності, а українці змушені були боротися за своє право на існування як самостійна нація.
Так, однією з найстрашніших і водночас героїчних подій цього періоду була битва під Крутами, яка відбулася 29 січня 1918 року. Саме ці події змальовує фільм "Крути 1918".
Під Крутами, на відстані кількох десятків кілометрів від Києва, кілька сотень українських студентів, молодих патріотів, вирішили стати на захист своєї країни. Вони зіткнулися з чотиритисячною, добре озброєною Червоною армією, яка наступала на місто. Чудова гра акторів та відмінна робота костюмерів не залишить глядача байдужим.
Фільм розповідає про останні дні життя колишнього генерального секретаря військових справ Української Народної Республіки Симона Петлюри, які були зафіксовані в його щоденниках. Записи — це не лише історія однієї людини, а й частина великої історії національної боротьби за свободу. Творці цього фільму також не були байдужими до вибору акторів й чудово змалювали епоху того часу, що допоможе глядачеві якнайкраще поринути в атмосферу 20 сторіччя.
Це третя серія YouTube-проекту "День Соборності: як об'єдналися дві частини України". Проект присвячено подіям злуки УНР та ЗУНР. У цій серії розповідається про те, як, попри численні труднощі та перешкоди, українці з обох частин держави, по обидва боки річки Збруч, здійснили свою волю та досягли прагнення об'єднати Україну.
Автор та ведучий цього фільму є відомим істориком й публіцистом. Йдеться про Володимира В'ятровича, який разом із командою Центру досліджень визвольного руху створив цей проект за підтримки Українського культурного фонду. Він не лише розповідає про історичні події, але й спробував передати атмосферу того часу, коли об'єднання стало можливим завдяки спільним прагненням українців.
"Будинки прикрашали синьо-жовті прапори, на балконах виставляли килими та полотна з національною символікою, новорічні гірлянди перепліталися синьо-жовтими стрічками. Усе вказувало на те, що день, коли мають врешті об'єднатися дві частини однієї України, — подія непересічна", — наголошує В'ятрович.
Саме такі деталі, які змальовує у фільмі автор, створюють живу картину того, як українці святкували цей історичний момент, коли, попри всі труднощі та загрози, країна змогла продемонструвати свою єдність і прагнення до незалежності.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський привітав українців з Днем Соборності. Гарант нагадав, що саме на Софіївській площі був проголошений Акт злуки — право- та лівобережна Україна об'єднались в єдину державу.