Кам'яний різьблений вівтар допоміг розібратися в династичних зв'язках держав Майя

17 ВЕРЕСНЯ 2018 16:06

Археологи знайшли на півночі Гватемали кам'яний різьблений вівтар, на якому зображена історія одного з невідомих раніше правителів Майя. Як повідомляється в прес-релізі Тулейнского університету Луїзіани, Чак Тук Іч'ак був васалом Канульского царства і при ньому почалася експансія, яка дозволила династії Кануль встановити контроль над більшій частиною рівнинних земель майя.

Канульское царство існувало c I століття до нашої ери до X століття нашої ери і займало території на півдні сучасної Мексики і на півночі Гватемали. Перші достовірні відомості про нього відносяться до кінця IV-початку V століття, коли воно займало територію сучасного мексиканського штату Кінтана-Роо. У 530-540 роках Канульска держава розширилася за рахунок експансії на південь і південний захід.

C 2008 року тут проводять розкопки американські і гватемальські археологи. У 2017 році в руїнах храму експедиція під керівництвом Томаса Баррієнтос (Tomas Barrientos) знайшли різьблений вівтар. Вапнякова плита розміром 1,46×1,2 метра важила приблизно тонну, в центрі вівтаря було вирізано зображення правителя Ла Корони на ім'я Чак Тук Іч'ак, який тримає скіпетр у вигляді двоголового змія, символ його влади. З кожної голови виходять божества-покровителі міста. По правому краю вівтаря була вирізана напис з точною датою, 12 травня 544 року. Внизу було зображення надприродного істоти, прикрашеного водоростями. Інші артефакти, знайдені в Ла Короні, дозволили встановити, що Чак Тук Іч'ак продовжував правити як мінімум ще 18 років і був правителем в 562 році.

«Вівтар показує нам частину історії Гватемали, яка сталася близько 1500 років тому. І в даному випадку я назвав би її історичною версією «Ігор престолів», - каже Томас Баррієнтос. За словами вченого, вівтар «заповнив прогалини» і дозволив «скласти деталі головоломки», що стосується політичних взаємин в державах Майя. «Цей висококласний витвір мистецтва показує нам, що ці правителі ставали дуже могутніми і укладали між собою союзи, щоб змагатися з іншими, в даному випадку».

На початку 2018 року археологи виявили на півночі Гватемали понад 60 тисяч будівель Майя. Це були міста з храмами, палацами і фортифікаційними спорудами, з'єднаними мережею доріг.

Суспільство, 17.09.2018 16:06