Фото: Facebook NATO

НАТО опублікувало підсумкове комюніке щодо України: головні тези

У вівторок, 11 липня, країни-члени НАТО на саміті у Вільнюсі узгодили спільне комюніке щодо України. У документі союзники описали бачення того, яким має бути шлях нашої держави до членства в Альянсі. 

Повний текст документа опублікований на сайті Альянсу.

Про що йдеться в комюніке

1. Глави держав і урядів НАТО підтверджують міцні трансатлантичні зв'язки, єдність, згуртованість і солідарність у критичний момент для безпеки та міжнародного миру і стабільності.

"Ми продовжуватимемо забезпечувати нашу колективну оборону від усіх загроз, звідки б вони не походили, на основі 360-градусного підходу, щоб виконати три основні завдання НАТО: стримування й оборона, запобігання та врегулювання криз і безпека на основі співробітництва", — вказується в документі.

2. Лідери країн НАТО тепло вітають президента України Володимира Зеленського на першому засіданні Ради НАТО — Україна.

"Ми з нетерпінням очікуємо наших цінних обмінів із главами держав і урядів Австралії, Японії, Нової Зеландії та Республіки Корея, а також із главою Європейської ради та главою Єврокомісії на цьому саміті", — зазначається в тексті.

3. НАТО вітає Фінляндію як нового члена Північноатлантичного союзу. Це історичний крок як для Фінляндії, так і для НАТО.

4. Країни НАТО підтверджують відданість політиці "відкритих дверей" НАТО і статті 10 Вашингтонського договору.

"Кожна країна має право вибирати свої власні механізми забезпечення безпеки. Ми з нетерпінням чекаємо можливості прийняти Швецію як повноправного члена Північноатлантичного союзу", — йдеться в документі.

5. Мир у євроатлантичному регіоні порушено. Російська Федерація порушила норми та принципи, що сприяли створенню стабільного і передбачуваного європейського порядку безпеки.

"РФ являє собою найбільш значну і пряму загрозу безпеці союзників, а також миру і стабільності в євроатлантичному регіоні. Тероризм у всіх його формах і проявах є найбільш прямою асиметричною загрозою безпеці наших громадян, а також міжнародному миру і процвітанню. Загрози, з якими ми стикаємося, мають глобальний і взаємопов'язаний характер", — зазначається в комюніке.

6. Конфлікти, крихкість і нестабільність в Африці та на Близькому Сході безпосередньо впливають на безпеку альянсу і партнерів.

"Заявлені амбіції та політика примусу КНР кидають виклик нашим інтересам, безпеці та цінностям. Ми, як і раніше, відкриті для конструктивної взаємодії з КНР, зокрема для забезпечення взаємної транспарентності, з метою захисту інтересів безпеки Північноатлантичного союзу", — йдеться в документі.

7. Росія несе повну відповідальність за свою незаконну, невиправдану і неспровоковану агресивну війну проти України, яка серйозно підірвала євроатлантичну і глобальну безпеку і за яку вона повинна понести повну відповідальність.

"Ми, як і раніше, найрішучішим чином засуджуємо кричущі порушення Росією міжнародного права, Статуту ООН, зобов'язань і принципів ОБСЄ. Ми не визнаємо і ніколи не визнаємо незаконних і нелегітимних анексій Росії, включно з Кримом", — ідеться в повідомленні.

Усі винні мають бути притягнуті до відповідальності за порушення і зловживання у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права, особливо щодо цивільного населення України, включно з насильницькою депортацією дітей і сексуальним насильством в умовах конфлікту.

"Руйнування Каховської греблі підкреслює жорстокі наслідки війни, розв'язаної Росією. Війна, розв'язана Росією, справила глибокий вплив на навколишнє середовище, ядерну безпеку, енергетичну та продовольчу безпеку, глобальну економіку і добробут мільярдів людей в усьому світі", — йдеться в документі.

8. Росія має негайно припинити цю незаконну агресивну війну, припинити застосування сили проти України, повністю і беззастережно вивести всі свої сили та техніку з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, поширюючись на її територіальні води. Зокрема, Білорусь, а також Іран мають припинити своє пособництво Росії та повернутися до дотримання норм міжнародного права.

9. Країни НАТО вітають рішучу підтримку в Генеральній Асамблеї ООН зусиль, спрямованих на досягнення всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні. Лідери альянсу також вітають і підтримують прагнення президента Володимира Зеленського викласти принципи такого миру у своїй формулі миру.

10. НАТО підтверджує непохитну солідарність з урядом і народом України в героїчному захисті своєї країни, своєї землі та спільних цінностей. Ми повністю підтримуємо невід'ємне право України на самооборону, закріплене у статті 51 Статуту ООН.

11. Лідери альянсу повністю підтримують право України на вибір власних механізмів забезпечення безпеки. Майбутнє України — в НАТО.

"Ми підтверджуємо взяте на саміті в Бухаресті 2008 року зобов'язання про те, що Україна стане членом НАТО, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за рамки необхідності Плану дій щодо членства", — йдеться в документі.

12. Безпека України має велике значення для країн-членів та Альянсу. Задля підтримки подальшої інтеграції України до НАТО лідери погодили значний пакет розширеної політичної та практичної підтримки.

"Ми вирішили створити Раду Україна — НАТО, новий спільний орган, в якому члени Альянсу та Україна будуть засідати як рівноправні члени з метою просування політичного діалогу, взаємодії, співпраці і євроатлантичних прагнень України до членства в НАТО", — йдеться в повідомленні.

13. Продовження надання терміново необхідної нелетальної допомоги Україні з боку НАТО в рамках комплексного пакету допомоги (КПД) залишається пріоритетом.

14. Росія збільшила свою багатопрофільну військову присутність в регіонах Балтійського, Чорного і Середземного морів і зберігає значний військовий потенціал в Арктиці.

"Більш напориста позиція Росії, нові військові можливості та провокаційна діяльність, в тому числі поблизу кордонів НАТО, а також її масштабні навчання без попередження і раптові навчання продовжують загрожувати безпеці євроатлантичного регіону", — йдеться у документі.

15. Поглиблення військової інтеграції Росії з Білоруссю, в тому числі розгортання передових російських військових сил і засобів та військового персоналу в Білорусі, має наслідки для регіональної стабільності та оборони Альянсу.

"НАТО зберігатиме пильність і надалі уважно стежитиме за розвитком подій, зокрема за потенційним розгортанням так званих приватних військових компаній в Білорусі. Ми закликаємо Білорусь припинити свою зловмисну діяльність проти своїх сусідів, поважати права людини та фундаментальні свободи та дотримуватись міжнародного права", — йдеться в документі.

16. Росія модернізує свої ядерні сили, включно з великими запасами зброї театрального призначення, і розширює свої нові та руйнівні системи доставки з подвійним зарядом. Неприпустимо, щоб Росія використовувала такі системи подвійного призначення для нападу на цивільне населення і найважливіші об'єкти цивільної інфраструктури в Україні.

17. Дії Росії демонструють позицію стратегічного залякування і підкреслюють постійну необхідність для НАТО відслідковувати всі ці події та за необхідності адаптувати свою позицію. Союзники продовжать тісну співпрацю в боротьбі із загрозами та викликами, що походять від Росії, і знову заявляють, що будь-яке застосування Росією хімічної, біологічної, радіологічної або ядерної зброї потягне за собою важкі наслідки.

18. Росія активізувала свої гібридні дії проти союзників і партнерів НАТО, зокрема через посередників. Це включає втручання в демократичні процеси, політичний та економічний примус, широкомасштабні кампанії з дезінформації, шкідливі кібердії, а також незаконну і підривну діяльність російських спецслужб.

19. Лідери НАТО прагнуть стабільності та передбачуваності в євроатлантичному регіоні та у відносинах між НАТО і Росією. НАТО не прагне до конфронтації й не становить загрози для Росії. У світлі її ворожої політики і дій ми не можемо розглядати Росію як партнера.

При цьому наголошується, що Альянс продовжує стикатися з кібернетичними, космічними, гібридними та іншими асиметричними загрозами, а також зі зловмисним використанням нових і руйнівних технологій.

Україну запросять в НАТО: Столтенберг назвав умову

Країни НАТО погодилися прийняти Україну до свого складу без Плану дій щодо членства. Північноатлантичний альянс узгодив відповідну декларацію.

Україна отримає запрошення до НАТО, коли "погодяться усі союзники й будуть виконані умови", заявив на брифінгу 11 липня ввечері генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг. 

Лідери країн-членів ухвалили пакет підтримки для України, який передбачає:

  • скасування вимоги щодо виконання ПДЧ;
  • довгострокову програму військової допомоги по 500 мільйонів доларів на рік для модернізації української армії та повного переходу на стандарти НАТО;
  •  запуск Ради Україна — НАТО, яка має стати платформою для консультацій у кризових ситуаціях.   

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський виступив на центральній площі у Вільнюсі. У своїй промові він наголосив: вкрай важливо, аби більше ніхто і ніколи не озирався на Москву. Також він зауважив, що не лише Україні потрібен вступ до НАТО, а й Північноатлантичному альянсу, адже це зробить як блок, так і нашу країну сильнішими.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 11.07.2023 19:31