Очільницю військової бази Сполучених Штатів Америки у Гренландії, яку відвідав віце-президент Джей Ді Венс, звільнено за критику планів Вашингтона щодо арктичного острова.
Як повідомляє The Guardian, полковника Сюзанну Мейєрс, яка обіймала посаду командира космічної бази Pituffik з липня, усунули з посади. Військова дистанціювалася від критики Венса на адресу Данії та її контролю над територією під час візиту на базу, який відбувся два тижні тому.
"Очікується, що командири будуть дотримуватись найвищих стандартів поведінки, особливо в тому, що це стосується залишатися позапартійним під час виконання своїх обов’язків", — йдеться у заяві Космічних сил США.
Відомо, що 31 березня Маєрс розіслала електронний лист усьому персоналу американської бази Pituffik, "вочевидь, спрямований на створення єдності серед льотчиків і охоронців, а також канадців, датчан і гренландців, які там працюють, після появи Венса". У своєму електронному листі, переданому Military.com, Маєрс написала: "Я не претендую на розуміння поточної політики, але я знаю, що побоювання адміністрації США, які обговорював віце-президент Венс під час візиту, не мають відношення до космічної бази Пітуффік".
Зауважимо, що база Pituffik була створена на початку 1950-х років відповідно до американо-данської угоди про захист Гренландії, яка була підписана 9 квітня 1941 року за ініціативою Генріка Кауфманна, данського посла у США, схвалена президентом США Франкліном Д. Рузвельтом 7 червня 1941 року й ратифікована у 1951 році. Вона є найпівнічнішою американською базою, яка розташована за 1118 кілометрів на північ від Полярного кола і за 1524 кілометрів від Північного полюса.
У "Вікіпедії" зазначається, що ця база являла собою один з основних елементів оборони США, прикриваючи американську територію від можливого радянського удару через Арктику. Так, у часи Холодної війни, на базі, здатній розміщувати персонал до 10 тисяч осіб, були дислоковані стратегічні бомбардувальники з ядерною зброєю на борту. Там же була побудована потужна радіолокаційна станція раннього попередження, здатна спостерігати за повітряним простором до кордонів СРСР.
Нагадаємо, міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен заявляв, що Гренландія може стати незалежною. Проте частиною Сполучених Штатів Америки острів не буде.