Російські загарбники продовжують поширювати фейки, аби дестабілізувати ситуацію в українському суспільстві та послабити підтримку міжнародних партнерів. Минулого тижня пропагандисти усіляко брехали, що Україна "втратила 20% західної техніки", а також "готується до війни з Угорщиною".
Центр стратегічних комунікацій опублікував найгучніші спростування фейків росіян, що вийшли з 17 по 23 липня.
Ворог протягом минулого тижня брехав, що у Парижі продадуть ікони з Києво-Печерської лаври. Так, користувачі соцмереж і російські ЗМІ публікували інформацію, що це станеться на аукціоні Osenat 1 жовтня.
Колаж Центру стратегічних комунікацій
Однак представники аукціонного дому Osenat в коментарі StopFake заявили, що поширена у мережі інформація про аукціон — неправдива. Такий захід проводити не планують.
"На офіційному сайті Osenat є розклад майбутніх розпродажів, серед них дійсно немає розпродажу ікон з лаври. Подібними фейками росіяни лише намагаються дискредитувати українську владу та міжнародних партнерів України", — наголошують у Центрі стратегічних комунікацій.
Росіяни минулого тижня також маніпулювали інформацією, що Україна втратила під час контрнаступу до 20% західної техніки. Зокрема, російські ЗМІ, посилаючись на The New York Times, вказували, що йдеться про "втрату важкого озброєння — танків, бойових машин піхоти та бронетранспортерів".
Колаж Центру стратегічних комунікацій
Водночас фахівці Центру стратегічних комунікацій наголошують: у матеріалі під назвою After Suffering Heavy Losses, Ukrainians Paused to Rethink Strategy йдеться про те, що у перші два тижні українського контрнаступу на полі бою було знищено або пошкоджено до 20% озброєнь. Та це лише та бронетехніка, яка у перші два тижні червня брала участь у наступі. Далі рівень втрат знизився до 10%, оскільки ЗСУ змінили тактику. Точна кількість західної бронетехніки, знищеної та пошкодженої під час контрнаступу, невідома.
Росіяни протягом 17-23 липня активно поширювали нібито заяву президента України, що "США могли б закінчити конфлікт в Україні будь-якої миті, оскільки це вони його й розв’язали".
Колаж Центру стратегічних комунікацій
Та правда в іншому: в інтервʼю для ABC News, на яке й посилаються пропагандисти, Зеленський сказав, що Росія вторглася в Україну ще у 2014 році, і тодішній президент США Трамп мав можливість вплинути на агресора, але нічого не зробив.
"Дональд Трамп уже мав ці 24 години свого часу. Ми були в стані війни, не повномасштабної війни, але ми були в стані війни, і я гадаю, що він уже мав цей час у своєму розпорядженні, але в нього, мабуть, були якісь інші пріоритети", — сказав Зеленський в інтерв'ю західним журналістам.
Також український лідер додав, що, якби Байден змусив Україну відмовитися від територій, війна б закінчилася навіть за пʼять хвилин, але українці на це не погодяться.
"Саме ці фрази фейкороби вирвали з контексту та видали за сенсаційне зізнання у тому, що війна повністю залежить від США. Однак насправді війну розвʼязала саме Росія", — наголошують у Центрі.
Однією з тем для поширення пропаганди для росіян стали касетні боєприпаси, які Україна вже отримала від США. Зокрема, ворог брехав у Telegram-каналах, що Україна підписала Конвенцію про використання касетних боєприпасів від 2008 року, тому не може використовувати їх.
Колаж Центру стратегічних комунікацій
Та насправді ні Україна, ні Росія, ні США не підписували цю Конвенцію, тому можуть використовувати касетні боєприпаси. При цьому Україна зобовʼязалася не обстрілювати ними російську територію та населені пункти. Самі ж росіяни не соромляться закидати касетними боєприпасами густонаселені райони українських міст.
"Усі істерики росіян щодо підсилення українського озброєння — лише спроби дискредитувати ЗСУ та перешкодити постачанню західної зброї", — зауважують фахівці.
Не втомлюються окупанти робити спроби розпалення ворожнечі між Україною та Угорщиною. Ворожий Telegram-канал Beregyni, який мімікрує під українську хакерську спільноту, опублікував допис з "аналітичною довідкою" та висновком до неї — мовляв, Україна "розчарована результатами саміту НАТО" та "готується напасти на Угорщину заради помсти". Розповсюджували вкид росіяни через сітку Z-каналів з назвами на кшталт "ЧВК Медіа", "Мы за ОМОН" та War Donbass.
Колаж Центру стратегічних комунікацій
"Таких намірів Україна не має щодо жодної країни світу. ЗСУ лише захищають і повертають свої території. Подібними ІПСО росіяни намагаються посварити Україну з сусідами та приписати їй власну агресивну загарбницьку натуру. Але ці спроби — марні. Звісно, що це — чергова вигадка ворога", — зауважують аналітики.
Нагадаємо, минулого тижня росіяни також поширювали фейки про нібито підвищений рівень радіації на Заході України. Пропагандисти брехали про те, що польські прикордонники через це навіть "ходять у білих костюмах і масках".