У понеділок, 21 квітня, стало відомо про смерть Папи Римського Франциска. Відтак, після смерті Папи у Ватикані розпочинається процес, який має назву Sede Vacante або ж "вакантний Престол".
Це період, у який Святий Престол не зайнятий легітимним головою церкви. Він триває між смертю Папи Римського або його зреченням від престолу та обранням нового глави Святого Престолу і Римсько-католицької церкви.
В епоху Середньовіччя фаза Sede Vacante, могла тривати місяцями, а то й роками. Найтриваліший період Sede Vacante — 1268-1271 роки. Проте з 1831 року період Sede Vacante не триває більше ніж 20 днів, бо папськими правилами було встановлено, що конклав повинен зібратися не пізніше 18-го дня від смерті Папи.
Фаза "вакантного престолу" починається тоді, коли кардинал-Камерленг констатує смерть Папи. Це, традиційно, робиться у такий спосіб: кардинал-Камерленг тричі кличе понтифіка його ім'ям, даним при хрещенні, і просить відгукнутися. Після того, як Папа не відгукнувся, кардинал-Камерленго вимовляє фразу: "Папа дійсно мертвий". Вже по завершенню цього обряду папський престол вступає в період Sede Vacante.
У період Sede Vacante життя Ватикану триває за зовсім іншими правилами. Зокрема, всі чиновники Римської курії позбавляються своїх посад, за винятком трьох осіб: Камерленга Римсько-католицької церкви, декана Колегії кардиналів і Великого пенітенціарія. Водночас Святим Престолом та Римо-католицькою церквою керує Колегія кардиналів, на чолі з Камерленгом, який є намісником Святого Престолу. Їхнє головне завдання — організація похорону Папи та проведення виборів нового очільника Святого Престолу.
До того ж у період Sede Vacante випускаються монети та поштові марки Ватикану з гербом Sede Vacante без профілю Папи.
Вибори нового Папи розпочинаються не раніше ніж на 15-й і не пізніше ніж на 20-й день після смерті понтифіка. Зокрема, у Сикстинській капелі кардинали голосують двічі на день. Кожен пише ім’я свого кандидата на бюлетені зі словами Eligo in Summum Pontificem ("Обираю Верховним Понтифіком"). Для перемоги кандидат має набрати дві третини голосів (нині це 92 голоси).
Після кожного раунду голосування всі бюлетені спалюються. Якщо ж під час спалювання йде чорний дим — це означає, що нового понтифіка не обрано і вибори продовжаться. Проте, якщо дим буде білого кольору, то це означає що нового Папу обрано. Після цього новий Папа обирає собі ім’я і виходить на балкон Собору Святого Петра зі словами Habemus Papam ("Ми маємо Папу").
Нагадаємо, 20 квітня Папа Франциск вперше з'явився на публіці після виписки з лікарні, вітаючи натовп з папамобіля. У своїй промові понтифік згадав про Україну. Того ж дня він провів зустріч із віце-президентом США Джей Ді Венсом.