1 234 день війни
Особовий склад
1 031 620
Танки
11 013
Артилерія
30 163
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 193
Крилаті ракети
3 459
Гелікоптери
340
БпЛА
45 003
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Планета розжарюється: вчені пояснили, як глобальне потепління може розбудити вулкани
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Планета розжарюється: вчені пояснили, як глобальне потепління може "розбудити" вулкани

Глобальне потепління може призвести до виверження вулканів. Льодовики та льодовикові шапки, танення яких щороку пришвидшується, більше не зможуть "стримувати" магму.

Такими є висновки авторів дослідження, представленого на конференції Goldschmidt 2025, пише The Guardian

Науковці вказують, що танення льоду зменшує тиск на підземні магматичні камери — великий підземний резервуар, заповнений розплавленими гірськими породами. Саме це збільшує ймовірність вивержень вулканів. Відповідні процеси відбувалися близько 13 тисяч років тому в Ісландії. Дослідники вивчали вулкан Мочо-Чошуенко за допомогою радіоізотопного датування для оцінки віку вулканічних порід, утворених до, під час і після останнього льодовикового періоду.

На фото: Мочо-Чошуенко. Джерело: "Вікіпедія"

Науковці з’ясували, що лід товщиною 1500 метрів стримував виверження між 26 тисячами та 18 тисячами років тому. У такий спосіб магма накопичувалася на глибині 10-15 кілометрів під поверхнею.

"Приблизно 13 тисяч років тому льодовиковий покрив зник. Через це тиск на магматичну камеру зменшився, гази в породі розширилися, що й призвело до вивержень", — зазначає видання.

Окрім цього, вчені виявили, що після танення льоду розплавлена порода стає більш в'язкою і вибухонебезпечною. Найбільший ризик вивержень, за даними вчених, є в західній частині Антарктиди. Там під товстим льодом, який може зникнути у найближчі десятиліття, заховані щонайменше 100 вулканів. Водночас додаткової уваги також потребують Північна Америка, Нова Зеландія та Росія.

Дослідники зауважують, що виверження вулканів можуть тимчасово охолодити планету, оскільки під час них в атмосферу потрапляють частинки, які відбивають сонячне світло. Втім, якщо вони будуть тривалими, планета нагріється ще більше через викиди парникових газів. Внаслідок таких процесів існує ризик виникнення замкнутого кола, в якому підвищення температури провокує танення льоду, а це, своєю чергою, призводить до подальших вивержень і ще більшого глобального потепління.

Нагадаємо, раніше у Гренландії науковці вперше зареєстрували "криготруси", які трясуть Гренландський крижаний щит. Подібно до землетрусів криготруси є сейсмічним явищем, яке може відбуватися у льоду, коли він тріскається і дві плити труться одна об одну.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама