Соратники колишнього народного депутата від забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя" Віктора Медведчука створили й контролюють монополію в адвокатурі — у них "свої" люди в керівництві Національної асоціації адвокатів України. Закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", який передбачив створення єдиної асоціації (монополію), лобіював Андрій Портнов.
З моменту створення керівниця Асоціації не змінювалася. Організацію очолює Лідія Ізовітова. Хоч у всього керівництва повноваження й закінчилися 2022 року, однак там вирішили не проводити вибори нібито через воєнний стан. Наразі в Конституційному суді розглядається звернення адвоката, який наголошує, що монополія й обов’язок для всіх адвокатів України бути членом НААУ однієї асоціації порушує конституційні права.
Адвокатура — частина системи правосуддя. До системи також входять суди та прокуратура. Без будь-якої з цих складників система правосуддя у країні не існує. Особливо це стосується адвокатури, тому що на неї покладено зобовʼязання надання правничої допомоги громадянам країни. Якщо контролювати адвокатуру, контролюєш опосередковано й систему правосуддя — і увага суспільства при цьому не зосереджена як на суддях, так і на прокурорах. Також ті, хто здобув юридичну освіту, можуть далі йти працювати суддями та прокурорами. Особливо зараз, де участь адвокатів тільки вітається при проведенні конкурсів на посаду суддів та прокурорів. Тобто від якості спільноти адвокатів залежить міць третьої гілки влади в країні та успіх судової реформи, яку підтримує громадський сектор і партнери.
По-перше, законотворчі процеси неможливі без залучення фахівців цієї спільноти (це потрібно і законодавчій, і виконавчій, і судовій гілкам влади).
По-друге, якісний захист громадян може бути тільки у незалежній адвокатурі, яка не каратиме адвокатів. Тому що державний апарат буде намагатися здійснити тиск на адвокатів по гучних та важливих справах.
У нашій країні відбір суддів та прокурорів відбувається з залученням представників адвокатури, яких делегує з'їзд адвокатів України. Своєю чергою адвокатура забезпечує свободу слова та поглядів, тому що її активна позиція у захисті — це її завдання. Згадаймо справи в період Майдану. До того ж спільнота адвокатів — це кадровий резерв для того, щоб набирати суддів та прокурорів.
Монополія в адвокатурі людей Медведчука несе негативні наслідки для держави. Зокрема тому, що це є втратою суб’єктності спільноти адвокатів. Спільнота адвокатів не проявляє себе і не коментує публічно ситуацію через ризики втратити посвідчення адвоката. За таких умов спільнота не буде суб’єктною ніколи. До того ж запроваджується цензура на критику очільників НААУ та їхні дії.
У адвокатів, які пішли на фронт, забирають посвідчення. Коли будуть вибори в Асоціації — такі адвокати не зможуть балотуватися і голосувати у спільноті. У такий спосіб вихолощується спільнота для того, щоб мати над нею контроль не лише зараз, а й в майбутньому.
Разом з тим у спільноту адвокатів забирають тих поліціянтів, прокурорів, яких вигнали з роботи за корупцію. Ставши адвокатами, вони заноситимуть в суди хабарі, що гальмуватиме судову реформу і підриватиме довіру до судів. Важливо розуміти, що адвокати є посередниками та/або організаторами у корупційних схемах для впливу на рішення суду. Існує категорія "адвокатів-листонош", які знають, кому і скільки занести, щоб справа вирішилася на користь клієнта. Яскравим прикладом є нещодавня резонансна корупційна справа, у якій адвоката спіймали на пропонуванні хабаря у розмірі 200 тисяч доларів прокурорам САП і детективам НАБУ.
Окрім того, НААУ не ініціювало позбавлення адвокатського свідоцтва щодо жодного зрадника та колаборанта, а також не реагує на те, що роблять проросійські адвокати, такі як Ростислав Кравець, який підриває довіру до мобілізації. Канал Кравця входить разом з Telegram-каналами нардепів Дубінського і Бужанського до Telegram-мережі, яка підриває довіру до судової реформи, доброчесних суддів та громадського сектору.
Слабку спільноту легше використати для того, щоб спробувати легітимізувати владу ворожої країни на ТОТ. Звідси й витікає повна неконтрольованість грошових потоків, розмір яких складає сотні мільйонів гривень та заробляння мільйонів на адвокатах, що явно суперечить закону.
Перевищення своїх повноважень Радою адвокатів, що є порушенням закону про адвокатуру. РАУ неодноразово встановлювала внески та платежі, які не передбачені Законом і які фактично є платою за надання послуг.
У чому полягає "ватність" позицій НААУ
Керівництво НААУ перепросило під час подій на Майдані за поведінку адвокатів, які захищали майданівців. Обласні осередки НААУ, зокрема Харківський, підтримали диктаторські закони 16 січня. Саме ж керівництво НААУ має тісні відносини зі зрадниками та колаборантами.
Після окупації Криму у НААУ відмовились створювати орган адвокатського самоврядування для кримських адвокатів і запропонували звертатися до Ради адвокатів АРК, керівництво якої перейшло на бік окупантів. Також там вирішили не ініціювати позбавлення адвокатського свідоцтва щодо жодного адвоката-зрадника. Всі випадки, коли позбавляли зрадників права бути адвокатами, це скарги небайдужих адвокатів та представників громадськості.
У НААУ, з-поміж усього, відмовились публічно засудити агресію РФ. Немає жодної публічної заяви. До того ж там не сформували позицію щодо адвокатів, які працюють на окупованих територіях по законодавству окупанта та співпрацюють з ворогом. А про те, що це питання будуть розглядати після закінчення воєнного стану, повідомили письмово.
НААУ заявляє, що підтримує ЗСУ, перерахувала армії близько 10 мільйонів гривень, але немає жодних підтверджень цьому. НААУ умиває руки (бездіяльна) щодо явно незаконних дій адвокатів. А ці дії адвокатів допомагають переправляти ухилянтів через Дунай у Румунію.
Крім того, Асоціація не позбавляє адвокатських посвідчень тих адвокатів, які беруть участь і тортурах, які стали "суддями" на ТОТ та щодо яких були запроваджені санкції, проте позбавляє посвідчень і переслідує тих, хто пішов в ЗСУ. У Лідії Ізовітової в Асоціації є заступник — Валентин Гвоздій. Вони разом відвідують заходи, зокрема були на форумі в Німеччині у 2019 році.
На заходах Ізовітова активно контактувала з російськими колегами, зокрема Юрієм Пилипенком з адвокатської палати Московської області РФ. Він фігурує в одному зі списків "Пособників окупаційної влади", який створив Міжнародний фонд боротьби з корупцією (організація прихильників Навального). Пилипенко "активно підтримував агресію Росії проти України й надавав допомогу окупаційній адміністрації на території Запорізької області задля інтеграції цієї території до складу Росії" — ось таку причину зазначили навпроти прізвища цього адвоката, з яким так мило фотографувалася Ізовітова.
У першу чергу потрібно прийняти закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" і демонополізувати адвокатуру — тобто зробити множинність асоціацій. За це має відповідати комітет, який очолює Денис Маслов ("Слуга народу").
Вже понад рік не виконується вимога Єврокомісії, яка прописана у звіті й не реформується адвокатура, хоча нова Міністерка юстиції наголосила, що в ОП працюють над розв'язання цього питання. У новому звіті Європейська комісія заявила про необхідність перезавантаження органів адвокатури, зокрема НААУ, і що за останній рік жодного прогресу у реформі адвокатури не було здійснено. ЄК другий рік поспіль наголосила на основних проблемах, які має вирішити реформа: кваліфікація (професіоналізм) адвокатів, допуск до адвокатської професії (практики), дисциплінарні процедури, управління фінансами, система професійного розвитку адвокатів.
Окрім того, необхідно залучати ресурси партнерів, щоб посилювати спільнототворчість в адвокатському секторі, бо за 10 років дії такої монополії сектор не є об’єднаним і там дуже низький рівень суб’єктності. А єдність важлива для того, щоб вони могли сформувати сильне самоврядування. Що стосується людей Медведчука, які продовжують бити по судовій гілці влади та ослаблюють законодавчу — треба шукати доказову базу і притягати до відповідальності.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими