В суботу, 3 травня, ізраїльські військові розіслали повістки про заклик тисячам резервістів для підтримки розширення наступу в Секторі Гази після того, як прем'єр-міністр оголосив про відкладення свого візиту до Азербайджану.
Про це повідомляє Reuters. Як зазначає видання, резервісти будуть розміщені на кордоні Ізраїлю з Ліваном і на окупованому Західному березі, замінивши солдатів регулярної армії, які очолять новий наступ у секторі Газа, повідомляє сайт Ynet.
"Військові поки що не дали жодних коментарів. Раніше канцелярія прем'єр-міністра оголосила, що Біньямін Нетаньяху переносить свій візит до Азербайджану, запланований на 7-11 травня, пославшись на останні події у секторі Гази та Сирії", — йдеться у повідомлення.
Офіс, який також послався на "напружений дипломатичний та охоронний графік", не оголосив нової дати візиту. Очікувалося, що Нетаньяху зустрінеться із президентом Ільхамом Алієвим.
Ізраїльські ЗМІ повідомили у п'ятницю, що кабінет безпеки схвалив плани розширеної операції у секторі Газа. Ізраїль порушив тендітне перемир'я з ХАМАС у березні, намагаючись продовжити його без переговорів про постійне припинення війни. ХАМАС заявляє, що звільнить заручників у Газі, що залишилися, тільки в обмін на припинення війни.
З того часу військові підсилили бомбардування та створили широкі буферні зони в секторі Газа, затиснувши 2,3-мільйонне населення у ще вужчій зоні в центрі анклаву та вздовж узбережжя, а також перекривши постачання гуманітарної допомоги.
Керівництво Ізраїлю заявило, що воно віддане своїм військовим цілям — розгрому ХАМАС та поверненню останніх 59 заручників, які утримуються в Газі.
З листопада 2023 року в результаті переговорів та військових операцій Ізраїлю було звільнено 192 заручники. Більшість із них було викрадено 7 жовтня 2023 року, коли бойовики під керівництвом ХАМАС увірвалися до Ізраїлю, внаслідок чого, за ізраїльськими підрахунками, загинуло близько 1200 осіб, переважно мирних жителів.
За даними представників охорони здоров'я в секторі Газа, війна Ізраїлю у відповідь перетворила більшу частину території на руїни та забрала життя понад 50 000 палестинців, більшість з яких — мирні жителі.
7 жовтня 2023 року ХАМАС вдерся на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь ЦАХАЛ розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, яку він становить для країни.
15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке запрацювало з 19 січня 2025 року. Документ складається із трьох послідовних етапів, однак реалізувати вдалося лише один — повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектора Гази та звільнення частини заручників.
18 березня 2025 року ізраїльські військові заявили про відновлення вогню у Секторі Гази. За ніч вони обстріляли інфраструктуру, яка належить угрупуванню ХАМАС. Палестинська влада повідомила про понад 400 загиблих, включно з жінками й дітьми.
Вже за 10 днів ЦАХАЛ оголосив про початок наземної операції в Рафаху (на півдні анклаву) для розширення зони безпеки. В Ізраїлі не виключали проведення масштабної наземної операції в Секторі Гази, включно з військовою окупацією на кілька місяців. У разі відмови бойовиків ХАМАС звільнити заручників, Ізраїль заявив про можливе розширення буферної зони.
30 березня Reuters повідомило, що ХАМАС погодився на пропозицію про припинення вогню в Секторі Газа. А наступного дня Ізраїль запропонував нове перемир'я в Газі та назвав умови — зокрема, для цього ХАМАС зобов'язаний звільнити приблизно половину заручників.
2 квітня Ізраїль заявив про розширення наступу проти ХАМАС у Секторі Газа. А вже 3 квітня в палестинському угрупованні ХАМАС заявили, що готові звільнити усіх заручників, які залишилися, в обмін на постійне припинення вогню.
Нагадаємо, нещодавно Сили оборони Ізраїлю та Служба безпеки Ізраїлю спільно ліквідували високопоставленого командира терористичного угруповання "Палестинські моджахеди" Мохаммеда Хассана Мохаммеда Авада.