Фото: соцмережі

Річниця смерті Єлизавети II: біографія та цікаві факти про її Величність

У п'ятницю, 8 вересня, виповнюється рік від дня смерті королеви Великої Британії Єлизавети II. Вона була на престолі 70 років — і стала першою за всю монаршу історію правління, хто керував Сполученим Королівством такий термін.

TrueUA зібрав цікаві факти про життя та правління королеви Єлизавети.

Біографія

Королева Єлизавета II народилася 21 квітня 1926 року у Мейфері (Лондон). Вона була першою дитиною в родині герцога і герцогині Йоркських. Батько зійшов на престол у 1936 році після зречення престолу своїм братом Едуардом VIII, що зробило Єлизавету II імовірною спадкоємицею. 

Королева Єлизавета

Фото: соцмережі

Єлизавета здобула приватну освіту вдома та розпочала виконання державних обов'язків під час Другої світової війни, служачи у жіночому допоміжному територіальному корпусі (першою з жінок королівської родини служила у війську). У листопаді 1947 року вступила в шлюб із Філіпом Маунтбеттеном, колишнім принцом Греції та Данії. Шлюб тривав 73 роки до смерті чоловіка у квітні 2021 року, у ньому Єлизавета II народила чотирьох дітей: короля Сполученого Королівства Чарльза, принцесу Анну, принца Ендрю, герцога Йоркського і принца Едварда, графа Вессекського.

Королева Єлизавета весілля

Фото: соцмережі

Коли Єлизаветі було 25 років, її батько захворів — дав про себе знати тягар відповідальності за державу і емоційні потрясіння в період Другої світової війни. В цей час Єлизавета як старша з дочок сама їздила з візитами в країни Співдружності. У ніч з 5 на 6 лютого 1952 року її батько — Георг VI — помер, а принцеса прийняла тягар влади на себе. Однак коронація відбулася лише через 16 місяців — у червні 1953 року. 

Коронація Єлизавети II була однією з найпишніших в історії, вона проходила у Вестмінстерському абатстві. Це була перша коронація, що транслювалася телебаченням, хоча спочатку ідея телетрансляції мала багато противників, які вважали, що вона порушить сакральність моменту.

Королева Єлизавета

Фото: Вікіпедія

Британська королева вважалася однією з найвпливовіших політикинь. На думку її підданих, збереження монархії всупереч безлічі важких періодів для держави — це заслуга Єлизавети. Саме тому її любили і поважали не тільки в рідній країні, а й у всьому світі.

Померла Єлизавета II 8 вересня 2022 року в шотландському замку Балморал у віці 96 років. В останні місяці повідомлялося про погіршення її здоров'я, через яке їй було важко пересуватися. Внаслідок цього вона не була присутня на низці заходів.

Цікаві факти про Єлизавету II

  • Єлизавета II вважається королевою не лише Великої Британії, а й колишніх англійських колоній: вона була панівним монархом у 15 країнах світу.
  • Королева святкувала день народження двічі на рік — навесні та влітку.
  • Улюблена порода собак правительки — коргі.

Королева Єлизавета

Фото: соцмережі

  • У 1940 році 14-річна Єлизавета вперше публічно виступила на радіо зі словами підтримки через Другу світову війну.
  • За час правління королеви змінилося сім Пап Римських і 12 англійських прем’єр-міністрів.
  • Для того, щоб пошити весільну сукню, принцеса Єлизавета використовувала купони, видані в роки Другої світової війни. Сукні виявилася настільки важкою, що королеву підштовхував архієпископ, аби вона змогла рушити з місця.

Королева Єлизавета весілля

Фото: соцмережі

  • Із загального числа листів шанувальників королева вибирала кілька і відповідала на них сама.
  • Єлизавета II любила пити джин перед ланчем, в обід — вино, а ввечері — мартіні або шампанське.
  • Королева ніколи не підвищувала тон розмови — її злість завжди була виражена посмішкою. Про втому від співрозмовника Єлизавета II повідомляла своєрідно — перекидала свою сумочку з однієї руки в другу.
  • Єлизавета II не мала паспорта. 
  • Ще в юні роки королева здобула освіту механіка.
  • У середині 50-х років XX століття Єлизавета II зробила піврічну навколосвітню подорож. Вона стала першим монархом, який об’їхав навколо світу в рамках одного туру.
  • Єлизавета II багато років приховувала факт наявності у неї двох хворих кузин. Їх тримали в особливому закритому пансіоні.
  • Англійський закон звільняє монарха від сплати податків. Проте кілька десятків років Єлизавета II на добровільній основі сплачувала податки, прибутковий податок і податок на власність.

Пам’ятник Єлизаветі II

Скульптор Гайвел Бран Претлі виготовляє першу офіційну меморіальну статую покійної британської королеви Єлизавети II. На ньому Єлизавета буде зображена молодою, якою вона була в період 1950–1960-х років. Скульптуру встановлять біля бібліотеки в місті Окем у Ратленді — в найменшому графстві Англії. Для пам’ятника в натуральну величину знадобилося 800 кілограмів глини. Статуя два метри (7 футів) заввишки. Королева "вдягнена" офіційно, в церемоніальну мантію. А поруч, біля п’ят — її улюбленець коргі. Песики цієї породи жили у Єлизавети II все її життя. 

Готова статуї матиме трьох коргі: одна з них стрибатиме, а інша дивитиметься поперед себе. Також біля монумента буде лавочка для сидіння. На постаменті буде напис: "Зведено як вшанування Її покійній Величності завдяки публічним листам людей у ​​Ратленді для майбутніх поколінь".

Нагадаємо, у травні Федеральне бюро розслідувань США опублікувало засекречені документи, які свідчать про те, що їхні співробітники допомогли запобігти потенційному замаху на королеву Єлизавету II під час її візиту до Америки у 80-х роках минулого століття.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 08.09.2023 06:30