Фото: Telegram-канал Дениса Шмигаля

Шмигаль назвав суму заморожених активів РФ, яку можна залучити для відбудови України

Україна працює над залученням заморожених російських активів, які охоплюють від 300 мільярдів доларів до 500 мільярдів доларів. Уряд веде переговори з партнерами щодо юридичного обґрунтування та практичного залучення коштів.

Про це повідомив очільник українського уряду Денис Шмигаль під час прес-конференції у п’ятницю, 14 квітня, у Вашингтоні, пише "Укрінформ".

Прем'єр повідомив, що саме Росія, а не міжнародні донори, повинні компенсувати всі втрати та руйнування, завдані нею Україні.

"Ми обговорюємо з нашими партнерами всі можливі юридично-правові механізми, як конфіскувати всі ці (заморожені, — ред.) активи, і як їх спрямувати на проєкти відновлення української інфраструктури", — зазначив Шмигаль.

Очільник уряду наголосив, що залучення заморожених російських активів — це єдине значне, важливе джерело для відновлення України. Хоч це, за словами Шмигаля, є однією з найскладніших тем для партнерів, завдяки послідовній роботі зрушення все ж є. Так, США вже вилучили перші понад п'ять мільйонів доларів РФ та передали їх Україні.

"Тобто це відкриті двері для того, щоби ми продовжили розмову про конфіскацію російських коштів", — зазначив Шмигаль.

Також прем'єр повідомив, що під час візиту до США провів перемовини з віце-президентом Європейської Комісії. За його словами, ця структура офіційно збирає дані щодо заморожених активів від усіх країн-членів Євросоюзу, щоби ухвалювати рішення, як рухатися далі. До того ж це питання обговорювалося окремо з міністрами фінансів країн ЄС, а також Великої Британії та інших партнерів.

"І, звісно, ми обговорюємо конфіскацію суверенних російських активів", — додав прем’єр й висловив сподівання, що найближчим часом вдасться знайти правильне юридичне рішення на глобальному рівні, щоби забезпечити правові механізми такої конфіскації.

Скільки коштуватиме відновлення економіки України через війну

Відновлення економіки України внаслідок вторгнення Росії коштуватиме 411 мільярдів доларів. Ця сума у 2,6 раза перевищує очікуваний валовий внутрішній продукт України 2022 року. Такі дані у березні 2023 року повідомляло видання Yahoo Finance. Водночас у вересні 2022 року сума для відновлення України становила 349 мільярдів доларів. 

За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, відновлюватимуть насамперед енергетичну й критичну інфраструктури, житло, економіку та гуманітарне розмінування. Оцінені збитки та потреби у відновленні не містять дані про втрати на окупованих територіях.

Відповідно до швидкої оцінки потреб, Україні знадобиться 14 мільярдів доларів США для критично важливих і пріоритетних інвестицій у реконструкцію та відновлення у 2023 році, що вимагатиме 11 мільярдів доларів США понад те, що передбачено в бюджеті України на 2023 рік.

Приблизно 22% потреб припадає на транспорт, тоді як на житло припадає 17%, енергетику — 11% і сільське господарство — 7%.

"Найбільше пропорційне зростання відбулося в енергетиці, де збиток у п’ять разів перевищив рівень, який спостерігався у червні 2022 року. Найбільші стрибки відбулися в прифронтових регіонах, таких як Донецьк, Харків, Луганськ і Херсон, які стали жертвами російських ракетних атак з жовтня", — повідомляли у Світовому банку. 

Нагадаємо, напередодні у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський заявив, що найголовнішим завданням України після перемоги над рашистами буде відбудова держави. Він пообіцяв, що у нашій країні не буде жодної руїни.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 15.04.2023 00:30