У ФРН розслідують подорож екс-депутата Бундестагу Йорґа ТАУССА до Криму за підозрою у порушенні санкцій ЄС. Про це повідомляє TrueUA з посиланням на DW.com.
DW з'ясовувала обставини цієї та інших поїздок німецьких політиків до Криму. Прокуратура у Карлсруе веде слідство проти колишнього депутата Бундестагу, колишнього члена СДПН Йорґа ТАУССА (Jörg Tauss) та його громадської організації West-Ost-Gesellschaft у зв'язку з організацією 2016 року поїздки до анексованого Росією Криму.
Про це німецьким ЗМІ наприкінці липня повідомив сам ТАУСС, оприлюднивши відскановані документи про підозру і слідчі дії після того, як у його бюро було проведено обшук.
Хоча Німеччина вважає анексію Криму незаконною і наголошує, що півострів є територією України, заборони чи якогось покарання для німецьких громадян, якщо вони прибувають на півострів не з української, а з російської території, у ФРН немає.
Є лише рекомендації зовнішньополітичного відомства ФРН, в яких німцям не радять їздити до Криму та наголошують, що для його відвідин потрібен дозвіл української влади, а в'їзд з російської території є порушенням українського законодавства.
Екс-депутат ТАУСС - не єдиний німецький політик, що відвідав анексований Крим з російської території.
Але у всіх цих подорожувальників є спільне: скандальна репутація, лояльність до Москви і відверто проросійська риторика. Так, наприклад, ТАУСС, котрий вважає Крим російським, а «приєднання» півострова до
РФ - добровільним волевиявленням кримчан, у минулому був засудженим у ФРН за зберігання дитячої порнографії.
Широкого розголосу у ЗМІ набула також минулорічна подорож до Криму німецького політика - євродепутата Маркуса ПРЕТЦЕЛЛЯ (Marcus PRETZELL) з правопопулістської партії «Альтернатива для Німеччини», котрий також цього року отримав крісло в земельному парламенті Північного Рейну Вестфалії.
Крім того, що лояльний до РФ політик тоді в Ялті закликав до скасування санкцій проти Москви, він ще й дозволив росіянам оплатити авіапереліт і всі витрати його кримської подорожі.
Також кілька разів літав до Криму відверто проросійський політик місцевого рівня - голова фракції Лівої партії у міськраді Квакенбрюка, що у Нижній Саксонії, виходець із СРСР Андреас МАУРЕР (Andreas MAURER).
Ще один приклад - поїздка до Криму ще одного екс-депутата Бундестагу представника ХДС, Віллі ВІММЕРА (Willy WIMMER), котрий у квітні цього року зустрічався на півострові з так званою «владою Криму».
ВІММЕР відомий своєю відверто проросійською позицією та тим, що 2015 року сидів за одним столом з президентом РФ Володимиром ПУТІНИМ на святкуванні 10-річчя державного телеканалу РФ Russia Today, а останнім часом дописував до російського державного інтернет-порталу SPUTNIK.
Чому ж слідство ведеться тільки у випадку ТАУССА, чому тільки йому за кримський вояж закидають порушення санкцій ЄС?
Слідство ініціювало міністерство економіки
Як випливає з оприлюднених документів слідства, його почали, оскільки міністерство економіки ФРН у лютому цього року подало заяву до прокуратури.
Йдеться, зокрема, про підозру у ймовірному порушенні зовнішньоекономічного законодавства Німеччини, оскільки організація групової поїздки на півострів може підпадати під дію кримських санкцій ЄС.
В оприлюднених ТАУССОМ документах зазначається, що «на основі поширених в Інтернеті повідомлень» є підозра, що було організовано групову туристичну поїздку до Криму і, що організація хоче в майбутньому пропонувати подальші групові подорожі…
Як розповіли DW у прокуратурі в Карлсруе, справді нині ведеться слідство через групову поїздку до Криму проти однієї з громадських організацій, чий офіс розташований на території федеральної землі Баден-Вюртемберг, що підпадає під їхню юрисдикцію.
Утім підтвердити чи спростувати, що слідство, почате за заявою міністерства економіки від лютого цього року, ведеться саме проти ТАУССА та його організації, там відмовилися, пославшись на захист прав особистості.
Водночас підтвердили, що перевіряють підозри про порушення зовнішньоекономічного законодавства, зокрема, конкретно проти заборони надання послуг, безпосередньо пов'язаних з туристичною діяльністю в Криму.
Саме тому слідчі провели 19 липня обшук одного об'єкта, що збігається з датою обшуку бюро ТАУССА.
У підсумку слідства має бути встановлено чи було порушення, чи ні. «За моїми даними, уже надано різні заперечення, серед іншого і те, що це взагалі не мало комерційного спрямування, ми все візьмемо до уваги і тоді буде ухвалене рішення», - розповів DW речник прокуратури Тобіас ВАҐНЕР (Tobias WAGNER), відмовившись надати якісь інші подробиці справи.
Як розповів DW сам ТАУСС, 19 липня було проведено обшук в його бюро, оскільки громадська організація, яку він очолює, є невеличкою і не має власного офісу.
Екс-депутат стверджує, що організація поїздки до Криму не мала нічого спільного з туристичною діяльністю чи з метою отримання прибутку, адже він не влаштовував «круїз з близько двома тисячами пасажирів в Ялту».
Водночас у звіті про кримський вояж на сайті West-Ost-Gesellschaft зазначається: «Бажаєте більше Криму? За достатньої кількості учасників (8-12) ми охоче організуємо. З перельотом, напівпансіоном у хорошому готелі і програмою ця подорож коштувала за вісім днів близько 1500 євро».
ТАУСС переконаний, що організація приватних подорожей і поїздок громадської організації до Криму є цілком легальною. За його словами, він організував подорож у рамках партнерства трьох міст землі Баден-Вюртемберг з Ялтою, Сімферополем і Євпаторією, тому саме ці три кримських міста делегація і відвідала, не маючи мети одержання прибутку.
ТАУСС вимагає від міністерства економіки відкликати заяву і очікує припинення справи. «Я виходжу з того, що ця нісенітниця невдовзі закінчиться. Але якщо припустити найгірший сценарій, якщо могло б дійти до судового процесу проти мене, то порушення зовнішньоекономічного закону загрожують покаранням позбавлення волі від трьох місяців до п'яти років», - розповів про найгірший гіпотетичний розвиток подій ТАУСС.
Він також назвав слідство проти нього «залякуванням» і спробами наступу на свободу подорожування. У міністерстві економіки ФРН, чия заява дала хід слідству, від коментарів DW відмовилися.
Як зазначив у розмові з DW науковий співробітник інституту Макса Планка з міжнародного права Маттіас ГАРДВІҐ (Matthias HARDWIG), у справі ТАУССА робити якісь висновки ще зарано, але якщо підозра щодо туристичного характеру поїздки до Криму підтвердиться, тоді це могло би призвести до судового процесу і кримінальної відповідальності через порушення санкцій ЄС.