Розстріли на Майдані. Фото з відкритих джерел

Справи Євромайдану. Чи встигнуть суди винести вироки за всіма епізодами

У близько 60 справах, які стосуються Революції Гідності, є ризик закінчення термінів давності до винесення вироку фігурантами. Але це не стосується колишнього президента та членів його команди.

Про це в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" розповів Олексій Донський, який в Офісі генпрокурора керує Департаментом організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку із масовими протестами 2013-2014 років.

Перед десятою річницею початку Євромайдану Донський зазначив, що цього року до суду скерована справа стосовно колишнього керівництва України. Вона налічує понад 1 800 томів. В Офісі генпрокурора сподіваються, що незабаром розпочнеться підготовче судове засідання, але коли винесуть вирок — не знають.

Загалом у судах розглядається 150 справ щодо близько 300 осіб. На досудовому розслідуванні залишаються близько 70 справ. Основна проблема — встигнути отримати вироки в тих справах, де терміни закінчуються.

"Таких справ, у яких спливають терміни давності, — близько 60. Це не стосується, наприклад, справ щодо осіб, які переховуються від слідства, бо там термін давності притягнення до кримінальної відповідальності переривається. Це так само не стосується справ про особливо важкі злочини, в тому числі тих, за які передбачені покарання у вигляді довічного позбавлення волі. Тобто щодо цих справ ризику немає. Йдеться про справи щодо важких злочинів, де встановлені особи, де справи впродовж тривалого часу розглядаються в судах. Таких справ близько 60. Ми за цей рік частину вироків отримали, але нам вкрай важливо, щоби ці справи розглядали в розумні терміни та щоби вони закінчилися вироками", — наголосив представник Офісу генпрокурора.

За словами Донського, нехай це виправдальний чи звинувачувальний вирок, але вирок, тобто юридично значуще рішення у справі, а не закінчення за строками давності, коли особа звільняється від кримінальної відповідальності з не реабілітувальних підстав, але "вироку немає, тобто юридичної оцінки дій також немає".

Він зазначив, що реальні вироки могли би винести раніше, якби раніше внесли зміни у спеціальні процедури.

Нагадаємо, 17 листопада заступник керівника управління Державного бюро розслідувань у справах Майдану Артем Яблонський заявив, що дії влади під час протестів на Майдані призвели до вбивств 67 цивільних осіб і дев'яти правоохоронців. Справа розстрілу людей у лютому 2014 року вже налічує 1 800 томів.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 20.11.2023 14:17