Сполучені Штати Америки намагаються знайти альтернативні експортні маршрути для українського зерна. Тривають перемовини з Туреччиною та іншими сусідами України щодо цього питання.
Про це повідомляє The Wall Street Journal.
Видання стверджує, що у США є план, який допоможе збільшити можливості для України і сприятиме експорту чотирьох мільйонів тонн зерна на місяць через річку Дунай вже до жовтня 2023 року. При цьому розглядаються всі можливі варіанти, включно з ініціативою ЄС щодо автомобільних та залізничних шляхів. Водночас Туреччина, своєю чергою, намагатиметься повернути Росію до"зернової угоди" — коридору, що працював майже рік.
Згідно з планом США, левову частину зерна відправлятимуть по ріці і через Чорне море до найближчих румунських портів. А вже звідти переправлятимуть в пункти призначення. Зазначають, що такий маршрут буде повільнішим і дорожчим, проте він зможе замінити Чорноморський коридор, який перестав працювати у липні, після того як Росія вийшла зі "зернової угоди".
США цілком розглядають такий варіант, що Росія більше не повернеться до "зернової угоди", принаймні у той час, коли Україні потрібно експортувати літній та осінній урожаї. І готові навіть до військових рішень, аби захистити судна, які курсують в українські порти на Дунаї і з них.
Ще 17 липня країна-агресорка Росія заявила, що "відкликає" всі гарантії безпеки судноплавства в Чорному морі. Крім того, РФ повідомила, що виходить зі Спільного координаційного центру в Стамбулі через припинення "зернової угоди". 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Напередодні президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган повідомив, що Путін погодився на продовження дії зернової ініціативи. Однак у Кремлі відхрестились від цієї заяви, зазначивши, що ні на що не погоджувалися.
Водночас 19 липня російський диктатор Володимир Путін заявив, що його держава повернеться до "зернової угоди" лише у разі повного виконання її умов. У британській розвідці заявили, що, на думку Кремля, "зернова угода" більше не відповідає російським інтересам, тому там вирішили зупинити ініціативу. Хоча справжню причину росіяни замаскували, наголошуючи, що суднам, які виходять з чорноморських портів, загрожують українські міни.
В Офісі президента заявили, що "зерновий коридор" може запрацювати й без участі Москви. Україна вже розпочала підготовку до процесу експорту зерна. В ОП наголосили, що в разі агресії з боку Росії щодо "зернового коридору" Чорноморський флот і певні компоненти інших флотів знищать.
Нагадаємо, з порту Одеси у середу, 16 серпня, вийшов контейнеровоз JOSEPH SCHULTE. Це перше судно, яке скористалося тимчасовим коридором після зриву Росією Чорноморської зернової ініціативи.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими