Сполучені Штати Америки анонсували план значного оновлення свого військового командування в Японії. Вони оголосили про надання цій країні "безпосередньої ролі лідера" в американсько-японському альянсі.
Про це повідомило видання The Japan Times. Журналісти зазначили, що таку заяву зроблено в Токіо після переговорів з питань безпеки між держсекретарем США Ентоні Блінкеном і міністром оборони Ллойдом Остіном та їхніми японськими колегами Йоко Камікавою та Мінору Кіхарою.
"США модернізують власні збройні сили в Японії до штабу об'єднаних сил із розширеними місіями й оперативними обов'язками. Це буде найзначніша зміна в збройних силах США в Японії з моменту їх створення — одне з найсильніших покращень у наших військових зв’язках з Японією за 70 років", — сказав Остін на спільній прес-конференції за результатами зустрічі.
У спільній заявці міністри зазначили, що нова командна структура впроваджуватиметься паралельно з планами Токіо створити об’єднану команду зі своїми збройними силами до березня 2025 року.
Медійники також уточнили, що реорганізація є одним із заходів, вжитих для реагування на "мінливе середовище безпеки" та різних загроз з боку Китаю. У заяві також розкритикували "провокаційну" поведінка Пекіна в Південнокитайському та Східнокитайському морях, спільні військові навчання з Росією та швидке розширення арсеналу ядерної зброї.
Остін сказав журналістам, що оновлення командування "не обґрунтовується на жодній загрозі з боку Китаю", демонструючи бажання союзників працювати більш тісно й ефективно.
Японія є базою для проектування військової сили США в Азії, приймаючи 54 тисячі американських військовослужбовців, декілька американських літаків і єдину передову авіаційну ударну групу Вашингтона.
Під впливом зростання військової здатності Китаю та регулярних ракетних випробувань КНДР, Японія останніми роками різко відійшла від десятиліття "військового пацифізму". 2022 року вона прийняла план подвоєння оборонних витрат до 2% ВВП.
Нагадаємо, що в березні цього року США та Японія обговорювали співпрацю у сфері оборони, щоби допомогти Україні. Частково ініціативу в цьому мав перехопити Токіо, йшлося про постачання боєприпасів і ремонт техніки.