Фото: Depositphotos

Суд у Гаазі зобов'язав Росію виплатити компенсацію "Нафтогазу": про яку суму йдеться

Російська Федерація зобов’язана сплатити "Нафтогазу" п'ять млрд доларів США  за збитки, завдані захопленням активів компаній у Криму в 2014 році. Таке рішення ухвалив Арбітражний трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі 12 квітня 2023 року.

Про це повідомили в прес-службі "Нафтогазу".

Суд встановив, що сума такої компенсації повинна дорівнювати справедливій ринковій вартості активів "Нафтогазу" до моменту їхньої експропріації. Попри наполягання Росії на тому, що "Нафтогаз" не має права на будь-яку компенсацію, Арбітражний трибунал не погодився з таким твердженням. 

Сума компенсації, встановлена цим рішенням, є найбільшою сумою, присудженою міжнародним арбітражним трибуналом як компенсація за експропріацію РФ активів у Криму. Крім цього, суд ухвалив рішення, що Росія повинна відшкодувати "Нафтогазу" витрати, пов’язані з цим арбітражним провадженням.

Арбітражні рішення можна виконувати через механізм примусового виконання. Відтак, у разі відмови Росії від добровільного виконання рішення суду, відповідно до Нью-Йоркської конвенції 1958 року, "Нафтогаз" має право розпочати процес визнання та допуску до примусового виконання рішення на території тих держав, де знаходяться активи російської федерації. 

Що було раніше?

У жовтні 2016 року "Нафтогаз" та шість інших компаній Групи ініціювали арбітражне провадження (справа PCA № 2017-16) проти РФ на підставі Угоди між Кабміном та урядом РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій, також відомої як "Українсько-російська Угода про захист інвестицій".

Усні слухання з питань юрисдикції та відповідальності відбулися у Палаці миру в Гаазі у травні 2018 року. У лютому 2019 року трибунал прийняв рішення на користь "Нафтогазу". Трибунал підтвердив свою юрисдикцію на розгляд справи та визнав, що РФ в порушення своїх зобов’язань за Угодою про захист інвестицій незаконно експропріювала інвестиції "Нафтогазу". Відповідно, поточна стадія арбітражного провадження стосується визначення розміру компенсації втрат "Нафтогазу".

У липні 2022 року Гаазький апеляційний суд підтвердив юрисдикцію Арбітражного трибуналу у справі. 

Нагадаємо, компанія "Нафтогаз України" анонсувала зміни в платіжках. Вже з квітня українці отримуватимуть єдину квитанцію за споживання і розподіл газу. 

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 13.04.2023 14:47