У Швейцарії пом’якшують експортний контроль військової техніки. Комісія Ради кантонів Федеральних зборів, верхньої палати парламенту Швейцарії, рекомендувала внести зміни у існуюче законодавство.
Про це повідомило швейцарське видання Blick.
Станом на сьогодні нейтралітет Швейцарії забороняє поставляти зброю безпосередньо в зони бойових дій. Це правило діє, навіть якщо інша країна купила зброю в Швейцарії. При купівлі країни-покупці повинні підписати так звану декларацію про нереекспорт. Представники комітету вирішили, що в майбутньому уряд Швейцарії може в окремих випадках обмежити термін дії такої декларації п'ятьма роками.
Комісія ухвалила пропозиції і тепер можна готувати відповідний законопроект про можливий реекспорт швейцарського озброєння до третіх країн за певних жорстких умов. Країна, яка отримує зброю, не повинна серйозно порушувати права людини. Крім того, не повинно бути небезпеки, що військові матеріали будуть використані проти цивільного населення. Країна не повинна бути залучена у внутрішній або міжнародний збройний конфлікт. Єдиний виняток – якщо країна захищає себе від агресії відповідно до міжнародного права. Цей вийняток дозволяє Україні у майбутньому отримати швейцарську зброю.
Останній пункт має визначати ООН: реекспорт швейцарської зброї в зону бойових дій пропонують допустити лише в тому випадку, якщо Генеральна асамблея ООН більшістю в дві третини голосів визнає таку самооборону, або якщо Рада Безпеки ухвалить відповідну резолюцію.
Тепер у Швейцарії комітет з політики безпеки Національної ради має розробити відповідний законопроект. Якщо пропозиція пройде в парламенті, можливе проведення референдуму, і тоді народ вирішить долю реекспорту швейцарської зброї. Це може зайняти деякий час.Тож невідомо, коли Україна зможе отримати реальну користь від цього рішення. У парламенті прогнозують, що рішення реально зможе набути чинності весною наступного року.
Нагадаємо, президент Швейцарії підтримав заборону на військову допомогу Україні. Зброя швейцарського виробництва не повинна використовуватися на війні в Україні.
Відомо, що Швейцарія утилізує робочі британські ракети Rapier, які знадобилися б Україні. Зокрема, йдеться про утилізацію 60 зенітно-ракетних комплексів малої дальності Rapier.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими