Працівники прокуратури спільно зі Службою безпеки України та Нацполіцією ідентифікували сотні тисяч російських військових, які перебувають в Україні. Окупантів перевіряють на причетність до вчинення воєнних злочинів.
Про це повідомив керівник департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов в інтерв′ю "Інтерфакс-Україна", пише УП.
"Є відповідні бази даних, де є всі ідентифіковані росіяни — військові, працівники розвідок. Не всі з них вчиняли воєнні злочини. Це теж важливо розуміти — на жаль, перетин кордону військовим під час збройного конфлікту за міжнародними стандартами не є злочином. А ми орієнтуємося на ці стандарти, для нас верховенство права має значення", — зазначив посадовець.
Він розповів, що є також категорія "потенційно підозрюваних", їх перевіряють на причетність до вчинення воєнних злочинів. Їх налічується десятки тисяч.
За словами Бєлоусова, в категорії тих, хто офіційно вчинив воєнні злочини — 386 підозрюваних.
"Із 54 вироків 15 — реальні, не заочка. Як правило, це військові невисокого рангу, рядові або офіцери нижчої ланки, тому що генерали не потрапляють під час бою в наші руки, хоча і гинуть тут, на щастя для нас", — підкреслив очільник департаменту.
До того ж всі військовополонені проходять через спеціальну систему, умовний скринінг.
"Якщо ми бачимо, що є можливі ознаки причетності до воєнних злочинів, то починаємо копати глибше і з'ясовувати. Далеко не в усіх щось знаходимо", — розповів він.
Зокрема, у категорії підозрюваних за злочин агресії всі проходять за заочною процедурою.
"Йдеться про вище військово-політичне керівництво. У магістральній справі щодо агресії маємо 674 підозрюваних. Це так званий елітарний злочин, підозрювані — люди, які мають надвисокі посади. Маємо 312 справ у судах за цією категорією і 20 вироків. Вироки — стосовно депутатів Держдуми РФ", — зазначив він.
Нагадаємо, 3 липня у Гаазі офіційно розпочав свою роботу Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA). До його складу входять прокурори з України, ЄС, США та Міжнародного кримінального суду.