У суботу, 9 вересня, у столиці Індії Нью-Делі стартує 18-й саміт Групи двадцяти (G20) найбільших економік світу. Це вперше в історії G20 захід відбудеться саме в Індії та в Південній Азії загалом.
Попередньо, Індія зосередилася на темі "Одна Земля, одна сім’я, одне майбутнє", головна мета якої — формування гармонійного співіснування на нашій планеті людей і всього природного розмаїття.
Водночас країна висунула шість пріоритетів для діалогу G20 цього року, серед яких:
Саміт лідерів триватиме 9-10 вересня. Окрім учасників, індійська сторона запросила приєднатись до дискусій глав ще одинадцяти країн та одинадцяти міжнародних організацій, серед яких ООН, Світовий банк та Міжнародний валютний фонд. Серед лідерів, які беруть участь у саміті, президенти США Джо Байден і Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністри Великої Британії Ріші Сунак та Японії Фуміо Кішіда, канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Водночас лідер Китаю Сі Цзіньпін вперше не прибуде на цю зустріч, тому китайську делегацію очолює прем’єр-міністр Лі Цян. Також відсутнім буде і оголошений у розшук російський диктатор Володимир Путін. Москву представлятиме очільник МЗС Сергій Лавров.
Учасники саміту G20 поки що не змогли вирішити розбіжності щодо формулювання пункту підсумкової декларації щодо повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зокрема, за даними Reuters, у 38-сторінковому проєкті параграф "геополітична ситуація" залишився порожнім. Водночас 75 інших параграфів було погоджено, зокрема, зміна клімату, криптовалюти та реформи в багатосторонніх банках розвитку.
Одне з джерел повідомило Reuters, що спільна декларація може не досягти згоди. Однак є варіант, що там будуть вказані позиції всіх членів з переліком їх погоджень та незгод.
"Ми можемо приховати розбіжності та зробити загальну заяву про те, що ми повинні мати мир і злагоду в усьому світі, щоб усі погодилися", — сказало інше джерело видання.
Ще один високопосадовець однієї з країн "двадцятки" заявив, що пункти щодо війни проти України були узгоджені країнами Заходу та направлені РФ для їхньої оцінки. Росія, за його словами, мала можливість прийняти погляди західних країн і висловити свою незгоду як частину заяви.
Водночас Україна, хоча й не отримала запрошення на зустріч у Нью-Делі попри зусилля дипломатичного відомства й Офісу Глави держави, сподівається на засудження російської агресії учасники саміту G20.
"Ми сподіваємося, що буде ухвалено сильний текст, який засудить російську агресію. Але з іншого боку, ми розуміємо: якщо Росія є учасницею процесу, тут можуть бути певні нюанси", — заявив речник МЗС Олег Ніколенко.
Нагадаємо, за даними Financial Times, відмова лідера Китаю Сі Цзіньпіна їхати на саміт G20 в Індії завдасть серйозного удару по його статусу. Форум "Великої сімки" без президента КНР втратить багато можливостей врегулювати низку важливих питань.