1 161 день війни
Особовий склад
950 860
Танки
10 728
Артилерія
27 080
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 146
Крилаті ракети
3 196
Гелікоптери
335
БпЛА
34 177
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
В Україні побільшало QR-кодів, через які крадуть кошти: де їх розміщують і як розпізнати
Колаж TrueUA

В Україні побільшало QR-кодів, через які крадуть кошти: де їх розміщують і як розпізнати

В Україні знову активізувалася шахрайська схема, пов’язана з підміною QR-кодів у загальнодоступних місцях. Зловмисники використовують фішингові сайти, щоб отримати дані банківських карт громадян.

Як зауважив начальник дев'ятого відділу управління протидії кіберзлочинам в місті Києві Ігор Чепур, шахраї почали підмінювати QR-коди на офіційних інформаційних табличках або просто розміщувати їх в громадських місцях. Скануючи такі коди, користувачі потрапляють на підроблені сайти, що імітують реальні онлайн-сервіси. У результаті зловмисники можуть отримати доступ до банківських даних і викрасти кошти.

Також він зазначив, що найчастіше такі випадки трапляються у місцях, де люди активно використовують QR-коди для швидких оплат: під час паркування, оплати громадського транспорту, входу на заходи чи здійснення благодійних внесків. Візуально відрізнити якісно підроблений код від справжнього дуже складно, тому головна порада — завжди перевіряти адресу сайту перед введенням будь-яких конфіденційних даних.

Щоб уберегтися від шахраїв, варто дотримуватися кількох правил:

  • скануйте QR-коди лише з надійних джерел — уникайте кодів, розміщених на випадкових наклейках, листівках або рекламних оголошеннях.
  • перед скануванням перевіряйте наклейку — звертайте увагу на можливі сліди підміни (додатковий шар, нерівні краї, інший шрифт).
  • використовуйте функцію попереднього перегляду посилання – більшість смартфонів дозволяють побачити URL перед переходом.
  • завжди звертайте увагу на веб-адресу після переходу за QR-кодом – навіть якщо сайт виглядає переконливо, будь-які відмінності в домені можуть бути ознакою шахрайства.
  • перевіряйте наявність захищеного з’єднання (https://) — якщо сайт не має сертифіката безпеки, вводити на ньому будь-яку інформацію небезпечно.
  • не вводьте банківські дані на невідомих сайтах та без необхідності. 
  • якщо ви виявили підозрілий QR-код — повідомте адміністрацію закладу, службу підтримки або правоохоронні органи.
  • використовуйте віртуальні або тимчасові картки для онлайн-платежів — це допоможе уникнути значних фінансових втрат у разі витоку фінансових даних картки.

Якщо ви стали жертвою шахрайства — негайно зверніться до банку для блокування картки та подайте електронне звернення до кіберполіції за посиланням.

Також правоохоронці закликали громадян долучитись до соціального проекту "БРАМА", який був створений за підтримки кіберполіції України та волонтерських організацій для протидії дезінформації та блокування протиправного контенту.

Як зауважив Ігор Чепур, головною метою є очищення інформаційного простору від російської пропаганди та сервісів поширення дезінформації, а також знищення осередків незаконного поширення забороненого контенту. Місія полягає у тому, щоб кількісно зменшити присутність росіян, що поширюють пропагандистські матеріали, у медіапросторі та якісно навчати виявляти й утилізувати ворожий контент.

Задля того, щоб бути частиною проекту, достатньо мати мобільний телефон або компʼютер та трохи часу, який користувач готовий приділити для важливої справи. Задача учасників — надсилати скарги на надані нами пости, сервіси, посилання тощо. Більше скарг — більша ймовірність блокування контенту.

Нагадаємо, раніше Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляв, що шахраї останнім часом активізували розсилання повідомлень із проханнями "проголосувати за дитину в конкурсі". Втім, таким чином вони хочуть ошукати українців.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама