Фото: ТСН

В уряді назвали країни, які найбільше підтримують запрошення України до НАТО

Запрошення України до вступу в Північноатлантичний альянс найбільше підтримують союзники з Центрально-Східної Європи та декілька країн Європейського Союзу. До того ж членство України в Альянсі просувається не стільки в інтересах Києва, скільки в інтересах безпеки східного флангу.

Про це повідомила віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в інтерв'ю "Європейській правді".

Посадовиця зауважила, що на сьогодні запрошення України в НАТО підтримують усі країни східного флангу НАТО, посилаючись на те, що від цього залежить їхня власна безпека. 

"6 червня відбувся саміт "Бухарестської дев'ятки" за участі Генерального секретаря, в якому взяла участь президентка Угорщини, і рішення підписані офіційно, в тому числі угорською стороною. Тут треба розуміти що членство України в НАТО просувається не стільки в інтересах Києва, скільки в інтересах безпеки східного флангу. Звичайно, Угорщина, як член НАТО, зберігає право виступити проти на будь-якому етапі, але я не маю відчуття, що це може бути "чорним лебедем", який заблокує процеси", — зазначила вона.

Крім того, віце-прем’єр наголосила, що прибічники запрошення України до Альянсу є і в Західній та Північній Європі. Це зокрема, Франція.

"І це більше ніж просто підтримка України: Франція є лідером ініціативи про стратегічну автономію Європи, і Еммануель Макрон (президент Франції, — ред.) реально вважає, що рішення по Україні має бути ухвалене в НАТО зараз", — додала віцепрем’єрка.

До того ж, за її словами, "очевидною і однозначною" є позиція Італії. Держави Північної Європи, зокрема Данія та Норвегія, також виступають "єдиним флангом" на підтримку запрошення України.

Віце-прем'єр додала, що на сьогодні важливим є те, аби Альянс зрозумів, що навіть після війни безпека і стабільність у Європі можливі лише з Україною у складі військової та адміністративної системи НАТО.

"Достатньо замислитися, якою буде Україна після війни. 1,5 мільйона учасників бойових дій (і, можливо, навіть більше). Концентрація зброї. Країна, емоційно виснажена війною. Тому ми маємо бути частиною НАТО, ми маємо бути інтегровані в систему управління оборонними ресурсами. Ми маємо втримати країну після війни. І НАТО дає найкращу можливість для цього. Тому ми сподіваємося, що політичні рішення відповідатимуть реальним потребам", — зазначила Стефанішина.

Вступ України до НАТО й саміт у Вільнюсі: що важливо знати

Україна прагне отримати політичне рішення щодо підтримки вступу до НАТО після закінчення війни на саміті у Вільнюсі. Президент Володимир Зеленський вважає, що Україна має усі підстави для цього, проте розуміє, що можуть бути складнощі в отриманні об'єднаної підтримки всіх партнерів Альянсу. Лідер України зазначав, що рішення Альянсу щодо підтримки членства Києва дасть більшу мотивацію нашим воїнам.

Глава військової розвідки України Кирило Буданов своєю чергою дав невтішний прогноз щодо саміту НАТО. За його словами, на саміті будуть виголошені красиві промови про підтримку України, проте реальної користі від цього наша країна не отримає.

У Білому домі зі свого боку зазначали, що Україна має відповідати певним вимогам для вступу до Альянсу, державі також необхідно впровадити низку реформ. Водночас міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі та його польський колега Збігнєв Рау висловили сподівання, що Україна стане членом НАТО за пришвидшеною процедурою — за подібною процедурою до Північноатлантичного альянсу увійшла й Фінляндія. Своєю чергою президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган також підтримав вступ України до НАТО. За його словами, "несправедлива війна" Росії в Україні ведеться всупереч міжнародному праву.

Однак Німеччина скористається самітом НАТО у Вільнюсі, щоб закликати зосередитися на гарантіях безпеки для України. ФРН наполягатиме на відтермінуванні вступу нашої держави до Альянсу. Німеччина переконана, що цей крок може призвести до війни НАТО з Росією.

Нагадаємо, що Володимир Зеленський ще не ухвалив остаточного рішення щодо участі в саміті НАТО у Вільнюсі. Від фінальних документів, які пропонуватимуть союзники, буде залежати, чи поїде президент на саміт Альянсу.

Крім того, 10 липня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що країни-члени НАТО погодились скасувати План дій щодо членства для України на шляху до вступу в Альянс. За його словами, це рішення значно скоротить шлях України до НАТО.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 10.07.2023 13:51