Повноцінний сон є складовою здорового способу життя. Американські вчені вважають, що люди з нерегулярною тривалістю сну більш схильні до розвитку атеросклерозу.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у Журналі Американської кардіологічної асоціації, пише Pharmacy Times.
Науковці провели експеримент, щоб оцінити зв'язок між режимом сну та ризиком розвитку атеросклерозу. У дослідженні взяли участь дві тисячі пацієнтів віком від 45 до 84 років, які не мали серцево-судинних захворювань. Протягом трьох років (з 2010 по 2013 рік) учасники носили наручні пристрої для визначення часу сну та неспання. Під час сну вони вимірювали його тривалість. Крім того, учасники заповнювали тижневий щоденник сну та брали участь у нічних домашніх дослідженнях відпочинку. Дослідники вимірювали дихання пацієнтів, фази сну, пробудження після початку сну та частоту серцевих скорочень. Артеріальні бляшки вимірювали по концентрації накопичення кальцифікованих жирових бляшок в артеріях.
Результати показали, що різна тривалість сну, зокрема, менша на дві години від рекомендованої норми, збільшує ймовірність накопичення каротидних бляшок у людини в 1,12 раза та підвищує ймовірність звуження периферичних артерій. Крім того, нерегулярний час сну, що варіювався більш ніж на 90 хвилин на тиждень, збільшував ймовірність високого рівня кальцію в коронарних артеріях у 1,43 раза. Водночас дослідники не виявили зв'язок між нерегулярним часом сну та іншими маркерами серцево-судинних захворювань.
Дослідження було обмежене через те, що воно було поперечним, і не могло підтвердити, що порушення сну викликає розвиток атеросклерозу. Науковці наголошують, що дорослі повинні спати від семи до дев'яти годин щоночі. Нестача сну може призвести до серцево-судинних захворювань, гіпертонії, ожиріння, діабету ІІ.
"Це дослідження є одним із перших досліджень, у якому представлені докази зв'язку між нерегулярною тривалістю сну та нерегулярним часом сну та атеросклерозом", — розповів провідний автор дослідження Келсі Фуллі.
Науковці вказують, що атеросклероз може призвести до звуження артерій та блокування притоку крові, кисню та поживних речовин до тіла. Крім того, згідно з інформацією, опублікованою Американською кардіологічною асоціацією (AHA), атеросклероз може призвести до утворення тромбів, а ті — збільшити ризик серцевого нападу або інсульту.
"Підтримка регулярного графіка сну та зниження мінливості сну — це легко регульований спосіб життя, який може не лише допомогти покращити сон, а й знизити ризик серцево-судинних захворювань у дорослих", — сказав Фулл у прес-релізі.
Нагадаємо, раніше вчені визначили нестаріючий орган людини. Так, науковці заявили, що вік людської печінки не залежить від віку самої людини й в середньому цьому органу завжди менше ніж три роки.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими