1 243 день війни
Особовий склад
1 041 990
Танки
11 035
Артилерія
30 583
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 198
Крилаті ракети
3 515
Гелікоптери
340
БпЛА
46 982
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Вчені вперше в історії виявили на Землі ймовірні зразки з Меркурія — унікальні кадри
На фото: Меркурій. Джерело: Pixabay

Вчені вперше в історії виявили на Землі ймовірні зразки з Меркурія — унікальні кадри

Науковці виявили два метеорити, які можуть бути першими зразками порід з поверхні Меркурія, виявленими на Землі. Аналіз проведено міжнародною командою вчених на основі зразків Ksar Ghilane 022 та Northwest Africa 15915, знайдених у Північній Африці.

Як повідомляє видання LiveScience, ця знахідка може дати унікальну можливість вивчити планету, найближчу до Сонця, без запуску місії зі зворотним транспортуванням зразків.

Дослідження вказує на схожість мінералогії цих двох метеоритів із даними, отриманими під час місії NASA Messenger, яка вивчала хімічний склад поверхні далекої планети. Так, обидва зразки містять олівін, піроксен, невелику кількість альбітового плагіоклазу та рідкісний мінерал ольдгаміт — набір речовин, дуже схожих на прогнозований склад кори планети. 

"Аналіз ізотопів кисню також демонструє відповідність складу метеоритів відомим "обритам", які раніше вже розглядали як потенційних "посланців" Меркурія", — зазначає видання.

Найбільше вчених вразив вік метеоритів. Відомо, що вік зразків становить приблизно 4,528 мільярда років, що робить їх одними з найдавніших відомих зразків у Сонячній системі. Вони значно старші оцінки віку, зроблених на основі підрахунку кратерів Меркурія, які сягають близько чотирьох мільярдів років. Це може означати, що вчені мають справу з первинним матеріалом, який не зберігся на поверхні планети через геологічні зміни або ударні процеси.

Втім, науковці наголошують на тому, що є й розбіжності. Зокрема, у метеоритах виявлено лише незначні кількості плагіоклазу, тоді як згідно з даними орбітальних вимірювань поверхня Меркурія містить понад 37% цієї речовини. Цей фактор стримує однозначне визнання знайдених зразків меркуріанськими. Також відсутні прямі докази щодо спектральної відповідності між метеоритами та відбиттями світла з поверхні Меркурія.

"Наразі для остаточного підтвердження походження зразків вчені очікують на дані з космічної місії BepiColombo — спільного проекту Європейського та Японського космічних агентств, який наразі перебуває на орбіті Меркурія", — додає видання.

Наразі очікується, що ці спостереження нададуть зображення та спектральні характеристики поверхні з високою роздільною здатністю. Саме це допоможе вченим з'ясувати, чи мають ці зразки зв'язок із метеоритами. Підтвердження меркуріанського походження цих зразків стало б проривом для науки, адже, за даними видання, місії зі зворотним доставленням матеріалів з Меркурія технічно складні та дорогі. 

"Природне потрапляння уламків на Землю через астероїдне зіткнення — це рідкісний шанс наблизитись до безпосереднього вивчення складу планети. Такі метеорити могли б допомогти дізнатися більше про формування кори Меркурія, його еволюцію та геохімію", — зауважили вчені.

Попередні гіпотези про метеорити з Меркурія є недоведеними. Наприклад, зразок Northwest Africa 7325 раніше вважали кандидатом, втім через високу концентрацію хрому та невідповідність залізовмісних мінералів ця версія була поставлена під сумнів. Інші метеорити типу "обритів" колись вважали фрагментами Меркурія, проте їх хімічні характеристики також не відповідали сучасним уявленням про склад поверхні найближчої до Сонця планети.

Попри те, чи підтвердиться меркуріанське походження Ksar Ghilane 022 та NWA 15915, ці знахідки вже викликають інтерес наукової спільноти. Питання про їхнє походження буде предметом обговорень на Міжнародному метеоритному конгресі, яке пройде цього року в Австралії. Саме там представлять нові результати та проведуть детальний порівняльний аналіз зразків.

Нагадаємо, раніше космічний телескоп імені Джеймса Вебба вкотре побив власний рекорд. Він виявив найвіддаленішу галактику у відомому Всесвіті.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама