Дослідники із США підрахували, що найвідоміша у світі криптовалюта Bitcoin завдає більшої шкоди клімату, ніж виробництво яловичини, і майже такої ж шкоди, як сира нафта. Результати нового тристороннього аналізу свідчать про те, що біткойн потенційно нежиттєздатний і може мати катастрофічні соціальні та екологічні наслідки в майбутньому.
Про це інформує TrueUA із посиланням на Science Alert.
З 2016 по 2021 рік викиди парникових газів, еквівалентні CO2, для біткойнів зросли з менш ніж тонни на монету до 113 тонн на монету. Кожен біткойн, видобутий у 2021 році, ймовірно, призвів до збитків клімату на 11 315 доларів США, що загалом становить приблизно 3,7 мільярда доларів США лише за рік.
Щоб пояснити це в перспективі, дослідники порівняли видобуток цифрової валюти з іншими енергозатратними видами діяльності.
Bitcoin – це багатомільярдна індустрія, і протягом п’ятирічного періоду дослідження вчені встановили, що його збиток для клімату становив у середньому 35% його ринкової вартості. Тобто, якщо ви купуєте один долар США за біткоїни, приблизно 35 центів із цього долара припадає на шкоду клімату.
Кліматичні збитки від біткоїна на долар були лише трохи меншими, ніж від природного газу (46 центів за долар вартості) і пального із сирої нафти (41 цент за долар вартості). Ці збитки перевищували шкоду від виробництва яловичини (33 центи) і видобутку золота (4 центи). Економіст-еколог Університету Нью-Мексико Бенджамін Джонс та його колеги у своїй статті зазначають:
Хоча прихильники регулярно пропонують Bitcoin як своєрідне "цифрове золото" з точки зору шкоди клімату, він працює більше як "цифрова нафта".
Щоб вважати біткойн справді стабільним, його шкода клімату має зменшуватися з часом, оскільки технологія розвивається та стає більш ефективною. Але нові розрахунки показують, що цього не відбувається. Майнінг біткойнів базується на експоненційному зростанні обчислювальної потужності, яка, своєю чергою, вимагає експоненційно більшої кількості електроенергії. Наприклад, у 2020 році видобуток біткойнів потребував більше енергії, ніж Австрія чи Португалія в тому ж році.
Майнінг біткоїнів базується на тому, що їх кількість стала і не збільшується, тому кожну наступну монету видобути важче, ніж попередню. Це потребує щоразу більших енергетичних затрат. Система могла б бути більш стійкою, якби для видобутку криптовалют використовувалися відновлювані джерела електроенергії, але зараз 60% енергії для видобутку Bitcoin надходить шляхом спалювання вугілля чи газу.
Навіть за сценарію, коли для майнінгу біткойнів використовується набагато більша частка відновлюваної енергії, ніж сьогодні, за оцінками авторів нового дослідження, ця індустрія все одно завдасть значної та зростаючої шкоди клімату.
Автори дослідження пропонують відмовитися від підходу до сприйняття майнінгу як звичайного бізнесу й розглянути колективні дії, такі як посилене регулювання. Компанія Ілона Маска Tesla, наприклад, нещодавно оголосила, що припинить приймати біткойни як оплату через проблеми з енергією. Зараз частка Bitcoin у світовій торгівлі криптовалютами становить близько 41%.
Нагадаємо, раніше ми писали, як Bitcoin витримав коронавірусну кризу та завоював довіру Уолл-Стріт.