Часом можна виявити по-справжньому дивовижні і неймовірно цінні речі, проводячи генеральне прибирання приміщення, де це саме прибирання ніколи толком і не проводилося.
Не вірите? Просто запитайте доктора хімії Алана Айткена з Сент-Ендрюського університету (Шотландія), який в ще в 2014 році витратив цілий місяць свого життя на те, щоб привести в порядок складське приміщення факультету хімії, яке належним чином не забиралося ще з моменту його відкриття в 1968 році.
Серед всього безладу, який накопичувався там багато років, Айткен виявив купу згорнутих навчальних таблиць. Яке ж було здивування вченого, коли серед усього цього мотлоху перед його зором постав унікальний релікт наукової історії.
Коли доктор Айткен розгорнув одну з згорнутих таблиць, він виявив перед собою одну з найбільш ранніх версій періодичної системи хімічних елементів.
У верхній частині таблиці розташовувалася напис німецькою: «Periodische Gesetzmässigkeit der Elemente nach Mendeleieff», що означає «Періодична система елементів по Менделєєву».
Оскільки таблиця пролежала в цій підсобці багато років, вона став дуже крихкою. У той момент, коли Айткен її перший раз розгорнув, від паперу відірвалося кілька шматочків, але основний текст був не торкнуться. Поганий стан паперу дало вченому зрозуміти, що перед ним знаходиться справжній артефакт.
Детальний аналіз таблиці і її історії підтвердив цю здогадку. Так, таблиця виявилася дуже старої. Згідно з даними університету, її створили в 1885 році. Подальше дослідження показало, що її можна офіційно вважати найстарішою з відомих навчальних таблиць періодичної системи хімічних елементів.
Російський вчений Дмитро Іванович Менделєєв опублікував свою першу схему періодичної таблиці в 1869 році в статті «Співвідношення властивостей з атомною вагою елементів» (в журналі Російського хімічного товариства).
У 1871 році таблиця була доповнена. Виявлена таблиця в шотландському університеті дуже схожа на доповнену версію, але з деякими важливими відмінностями.
«Виявлений в Сент-Ендрюському університеті варіант є раннім зразком. Таблиця має анотації німецькою мовою, а в нижньому лівому кутку підпис - «Verlag v. Lenoir & Forster, Wien», - вказує на друкаря, який працював в Відні з 1875 по 1888 роки. Інший підпис - «Lith. von Ant. Hartinger & Sohn, Wien »- вказує на літографа, який, як з'ясувалося, помер в 1890 році.
В ході роботи по встановленню походження таблиці університет звернувся за допомогою і консультацією до багатьох міжнародних експертів. Проведене дослідження вказує на те, що більш ранній редакції цієї таблиці, здається, не існує.
Професор Ерік Шеррі, експерт в області історії періодичної таблиці елементів з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі вважає, що цей варіант таблиці був складений між 1879 і 1886 роками. На такий висновок йому вказали самі елементи, які в ній відображені. Наприклад, галій та скандій, які були відкриті в 1875 і 1885 роках, в ній присутні, а германій, який відкрили лише в 1886 році - відсутній», - повідомляється в прес-релізі Сент-Ендрюського університету.
Подальший аналіз старих фінансових звітів університету показав, що Томас Пурди, професор хімії, який працював в університеті з 1884 по 1909 роки, придбав таблицю через німецький науковий каталог в жовтні 1888 року. А сама таблиця була виготовлена в Відні в 1885 році.
Після встановлення дати виготовлення та місця виробництва таблиці керівництво Сент-Ендрюського університету прияло рішення про збереження цього дивного релікту наукової історії для нащадків. Для цього університет звернувся до своєї команди реставраторів. Необхідне фінансування було отримано від шотландського Національного фонду збереження рукописів.
Дотримуючись максимальної обережності, щоб ще сильніше не пошкодити папір, команда реставраторів пензликами відчистила таблицю він скопилася за довгі роки забуття бруду і пилу. Папір, на якому була надрукована таблиця, також обережно був відкріплений від важкої лляної підкладки. В роботі також використовувалася де-іонізована вода, за допомогою якої вчені відновили колір тексту. А за допомогою японського паперу kozo і пасти з пшеничного крохмалю фахівці змогли відновити розриви в папері.
Після завершення реставрації співробітники університету створили повно-розмірну репліку таблиці елементів, яка зараз і демонструється в Сент-Ендрюському університеті. Оригінал таблиці помістили на безпечне зберігання в приміщення з контрольованою температурою і вологістю.