Жінки все частіше вважають за краще кесарів розтин природних пологів. Причин тому дуже багато.
Про це інформує TrueUA з посиланням на UN.
Напевно, головна з них - бажання уникнути нестерпний біль і прискорити процес пологів. При цьому науковий прогрес зробив кесарів ще і відносно безпечним способом появи на світ потомства.
Як повідомляють у Всесвітній організації охорони здоров'я, сучасні хірургічні підходи, ефективні знеболюючі засоби і антибіотики дозволяють провести операцію з мінімальним ризиком для матері і дитини.
Як показало нове дослідження ВООЗ в цій галузі, в країнах, де таку операцію роблять принаймні 10% жінок, материнська і дитяча смертність знижується.
Однак у кесаревого розтину, безумовно, є і мінуси.
«Мій лікар практично відразу рекомендував робити кесарів розтин. Пояснював він це моїм віком. Хоч це і другі пологи були для мене, але мені було вже 44 роки. І коли я прийшла в призначений час в лікарню, вони сказали: а чому, власне кесарів? За якими показниками? Але мій лікар наполягав, він не хотів нічим ризикувати. І потім вже, після пологів, він мені розповів, що у дитини було обвиття пуповиною, і під час пологів ця петля могла затягтися на шиї у дитини».
Все більше жінок обирають кесарів розтин як найбільш безболісний, швидкий і безпечний спосіб пологів. Особливою популярністю кесарів користується в розвинених і країнах, що розвиваються.
Цифри вражаючі. Наприклад, в Бразилії 45% жінок вибирають кесарів. В європейських країнах цей показник за останні 20 років зріс з 15% до 22%. Розповідає представниця ВООЗ, доктор Марлін Теммерман:
«У багатьох країнах, що розвиваються і розвинених країнах спостерігається справжня епідемія кесаревих розтинів. Кесарів роблять навіть тоді, коли в цьому немає медичної необхідності. Ви можете задатися питанням: ну і що? Якщо жінки вибирають кесарів розтин і воно безпечно, чому б і ні? Так, в сучасних умовах воно дійсно безпечно. Але не варто забувати про те, що це все-таки операція, хірургічне втручання».
Кесарів розтин може викликати серйозні ускладнення - як у дитини, так і у матері. Пояснює Марлін Теммерман:
«Жінки, яким роблять кесарів, схильні до вищого ризику кровотечі. Також не варто забувати про шрами, які залишилися від попередніх пологів, які пройшли за допомогою хірургічного втручання. Можуть виникнути серйозні ускладнення. Звичайно, ця операція не є основною причиною смертності серед породіль, але зв'язок, безумовно, існує».
Проте, перевагу на користь кесарева роблять, звичайно, не тільки жінки, а й лікарі. І їх частково можна зрозуміти. Краще провести в призначений наперед час заплановану операцію, ніж отримати дзвінок від пацієнтки посеред ночі і потім мати справу з тією чи іншою непередбаченою ситуацією під час пологів:
«Гінекологу простіше зробити кесарів розтин, тому що в цьому випадку він може будувати плани і регулювати свій розклад. Лікар приймає пацієнток в певний час. Він може проводити по дві операції в день. Ніяких несподіваних дзвінків, ніякої роботи по ночах, ніяких екстрених ситуацій, ніякого додаткового стресу. Якість життя лікарів завдяки кесаревого розтину значно поліпшується».
При цьому фахівці підкреслюють: у багатьох випадках кесарів розтин дійсно рятує життя. За даними ВООЗ, в країнах, де число жінок, які зазнали операції, досягає хоча б 10% жінок, різко знижується материнська і дитяча смертність.
Але, на жаль, у багатьох регіонах у жінок досі немає альтернативи натуральним пологам. Каже Марлін Теммерман:
«В цілому ряді країн у жінок досі немає доступу до процедур, які можуть забезпечити їм безпечні пологи. Вони також не можуть вибрати кесарів, оскільки воно не практикується. У цих країнах жінки помирають під час пологів».
Висновок, до якого прийшли фахівці ВООЗ, простий. Лікарі повинні чесно розповідати майбутнім мамам про всі плюси і мінуси кесаревого розтину, не вдаватися до нього занадто часто і робити його тільки в разі потреби.