Фото: Pixabay

Держава втрачає мільярди гривень, або Як в Україні процвітає тіньовий ринок спирту: красномовна статистика

Під час великої війни Україна зіткнулася ще з однією проблемою, яка потребує особливої уваги правоохоронців та влади. Це, зокрема, тіньовий ринок алкогольних напоїв, який щомісяця стає помітнішим.

На масштаби ситуації, яка склалася, звернув увагу журналіст Євген Плінський. Він опублікував статистику, яка не може не викликати занепокоєння.

Так, журналіст вказує, що критичну ситуацію створила дешева горілка в магазинах, спирт в баклажках через інтернет, а також "віскі" та "коньяк" напряму з заводу, але гаражного розливу. Та це лише видима частина. Водночас справжній корінь проблеми, за його словами, лежить у виробництві тіньового спирту, який з травня 2022 зростає шаленими темпами. 

Плінський повідомив, що на території України сьогодні здійснюють діяльність 29 спиртових заводів. 20 з них, за його словами, виготовляють необлікований спирт. А це 70% діючих підприємств. Вартість літра необлікованого спирту складає близько 80 гривень, тоді як його використовують сім офіційних лікеро-горілчаних заводів, які займаються виготовленням "тіньової" продукції.

"Тіньовий обіг виготовленої продукції цими підприємствами щомісячно складає близько 12 мільйонів пляшок. Водночас обсяг виготовленого необлікованого спирту щомісячно складає понад 10 мільйонів літрів", — наголошує розслідувач.

Журналіст звертає увагу, що з цих 10 мільйонів літрів, шість — використовується офіційними виробниками при виробництві тіньової продукції за мовчазної (корупційної) згоди представників податкової та правоохоронних органів, а чотири — підпільними цехами, дрібними контрафактними виробниками та "розливайками" для виробництва лікеро-горілчаної продукції в баклажках, бег-ін-боксах тощо.

Найгірше те, зауважує Плінський, що реалізується все це на ринках, через роздрібну мережу кіосків та фізичних осіб, а сама схема призводить до втрат бюджету на мільярди гривень. Щодо суми лише несплаченого акцизного податку з контрафакту, то щомісячно ця цифра сягає понад 400 мільйонів гривень.

Нагадаємо, раніше Євген Плінський провів дослідження й розповів, як колишня очільниця Національного банку Валерія Гонтарева заробляє на конфіскованих мільярдах "Сбербанку Росії" і чому й "завдяки" кому Україна досі не отримала ці кошти.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 24.04.2023 10:20