1 138 день війни
БпЛА
31 846
Особовий склад
923 670
Танки
10 554
Артилерія
25 786
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 124
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Як Гонтарева заробляє на конфіскованих мільярдах Сбербанку Росії й хто блокує їхню передачу Україні — розслідування
Колаж TrueUA

Як Гонтарева заробляє на конфіскованих мільярдах "Сбербанку Росії" й хто блокує їхню передачу Україні — розслідування

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну усі активи та власність російських компаній, згідно з рішенням Верховної Ради, Ради національної безпеки та оборони та указом президента, були конфісковані та повинні бути передані в бюджет України. Держава мала отримати мільярди гривень, які посилили б підтримку обороноздатності.

Як йдеться у новому розслідуванні журналіста Євгена Плінського, це виявилось лише в теорії, адже на практиці не всі російські гроші потрапили до бюджету. Ба більше, на них продовжують активно заробляти.

Деталі розслідування

В Україні багато років працював найбільший банк країни-агресорки — "Сбербанк Росії". І хоч його вимагали неодноразово закрити, все було марно. Лише за кілька місяців до початку великої війни (у листопаді 2021 року) фінустанова змінила назву й стала "Міжнародним резервним банком". Водночас акціонером й бенефіціаром банку залишався уряд РФ. Вже 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення РФ, Нацбанк України ухвалив рішення про відкликання ліцензії та ліквідацію російських банків, зокрема "Міжнародного резервного банку".

Але на момент рішення НБУ на рахунку фінустанови були облігації внутрішніх державних позик на 9 млрд грн. Журналіст вказує, що задовго до нападу РФ банк почав скуповувати ці облігації й отримував прибуток у вигляді відсотків. Тобто фактично наш бюджет був винен уряду РФ, який є бенефіціаром банку, 9 млрд грн.

"Купівлю ОВДП та їхнє зберігання російський банк здійснював через відому багатьом компанію ICU ТОВ "Інвестиційний капітал України" та "Банк Авангард", власником яких є екс-голова НБУ Валерія Гонтарева", — каже Плінський.

Саме вона під час керування НБУ, за його словами, ігнорувала вимоги позбавити російський "Сбербанк" ліцензії.

У вересні 2022 року Кабмін ухвалив постанову, яка передбачає передачу активів "Міжнародного резервного банку" Національному фонду інвестицій і зарахування грошей на спецрахунок бюджету. Зокрема, йдеться про 100% акцій "Міжнародного резервного банку", а також ті самі ОВДП на 9 млрд грн та відсотки за них, які Мінфін нараховував після ліквідації банку й початку процедури передачі облігацій державі.

"За період від початку війни й до 1 лютого цього року Мінфін нарахував і виплатив за облігації внутрішніх державних позик (ОВДП), які тримав російський "Міжнародний резервний банк", 949 млн грн. Тобто Мінфін сплачував ці кошти на рахунки компаній Гонтаревої", — каже Плінський.

Чому бюджет України досі не отримав активи російського банку?

Через кілька днів після прямого рішення Кабміну про передачу активів Національному фонду інвестицій і зарахування грошей на спецрахунок державного бюджету компанія ICU направила Фонду гарантування вкладів лист, що рішення виконати не можна.

"Виявилося, що Київська прокуратура, в обличчі Подільської районної прокуратури несподівано для всіх за крок до передачі облігацій та грошей російського банку у бюджет наклала на них арешт, заблокувавши їх на рахунку ICU та "Банку Авангард" і сталося це через 10 днів після рішення уряду. Фактично руками Київської прокуратури було створено скарбничку на 10 млрд грн в банку Гонтаревої", — повідомив журналіст.

З огляду на це ліквідатор банку направив лист до столичної прокуратури, зазначивши всі обставини цієї ситуації. Зокрема те, що було заблоковано не кошти російського банку, а фінанси, які, згідно з рішенням Кабміну від 13 вересня 2022 року, належать Україні. Вказується, що у такий спосіб прокурор унеможливив виконання указу президента та рішення РНБО.

За даними журналіста, прокуратура на це не відреагувала. Тоді Фонд гарантування вкладів звернувся до Офісу генпрокурора.

"Відповідь надійшла від Київської міської прокуратури. Вона своїми поясненнями не просто ускладнила розуміння того, навіщо відбувся арешт коштів, а розписалася у сумнівній законності своїх дій", — пояснив Плінський й наголосив, що відповідь підписала заступниця столичного прокурора Марія Вдовиченко, яка неодноразово була фігуранткою журналістських розслідувань.

У відповіді йшлося наступне:

Водночас журналіст вказує, що стаття 191 і 110-2 КК України не є підслідністю Національної поліції. Адже за 191 статтею (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) може вести розслідування лише НАБУ, а 110-2 КК України (Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України— це виключно тема СБУ.

Плінський пояснює, що інколи такі справи відкривають, однак робиться це не для боротьби зі злочинами, а "для розв’язання комерційних тем". Також журналіст звертає увагу на те, що кримінальне провадження зареєстроване 14 березня 2022 року й у відповіді прокуратури сказано, що службові особи можуть використовувати рахунки у компаніях Гонтаревої для "повалення конституційного ладу". Однак, вказує він, за два тижні до відкриття справи, у лютому 2022 року, НБУ розпочало процедуру ліквідації банку, а керівництво банку здійснював представник Фонду гарантування вкладів. Тобто представники РФ не мають з 25 лютого 2022 року доступу до роботи фінустанови, а тим більше до її активів.

"Хто ж тоді, за версією Київської прокуратури, хотів повалення влади? Крім того, рішення прокурора про арешт 10 млрд, які начебто можуть використовуватися для повалення влади російськими власниками банку, з’явилися лише 22 вересня. Через сім місяців після ліквідації банку та через чотири місяці після рішення парламенту, РНБО, та президента про передачу російських активів державі", — сказав журналіст й вказав на ймовірність домовленостей між певними особами щодо недопущення цих коштів потрапляння у бюджет.

Плінський додав, що на цих коштах, за його джерелами, зацікавлені особи продовжують заробляти, тоді як міністр фінансів Сергій Марченко неодноразово вказував, що у бюджеті немає вільних коштів.

"Є версія, що банки Гонтаревої активно користуються арештованими прокуратурою коштами та облігаціями "Міжнародного резервного банку", купуючи на них короткострокові депозитні сертифікати НБУ зі ставкою 23%", — зазначив він й опублікував таблицю погашення облігацій та купонів "Міжнародного резервного банку", які конвертуються в депозитні сертифікати НБУ "Банку Авангард".

"За попередніми розрахунками моїх джерел, з моменту арешту прокуратурою активів "Міжнародного резервного банку" структури Гонтаревої заробили на них з жовтня по грудень 2022 року 507 млн грн, а з січня по лютий 2023 року — 360 млн грн", — резюмував він.

Нагадаємо, наприкінці 2022 року ДБР відзвітувало про передані державі російські активи на сотні мільйонів гривень. Повідомлялося, що лише впродовж кількох останніх місяців минулого року ДБР провело велику роботу з передачі активів групи компаній російської "Татнефті" АРМА для здійснення заходів з управління ними. Вже арештовано 115 об’єктів нерухомого майна: нафтобази, заправні станції, нежитлові будівлі, земельні ділянки та 118 бензовозів і автомобілів.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
08.04.2025
06:16 Де в українців найчастіше вимагають хабарі: результати опитування
05:30 Що не можна робити 8 квітня: головні заборони та прикмети
04:32 Долар продовжує падати: який курс валют НБУ встановив на 8 квітня
03:24 Вісім діб у "сніговій пастці": двоє чоловіків заблукали у горах, намагаючись втекти з України (відео)
TrueUA - Telegram
Слідкуйте за нами в Telegram Підписуйтесь на наш канал
02:34 Вирвав з вуха сережку: мешканець Києва може надовго сісти до в'язниці за грабіж пенсіонерки
00:30 День ангела 8 квітня: хто сьогодні відзначає іменини
07.04.2025
23:56 "Вони бомблять, як божевільні": Трамп відреагував на удари Росії по Україні
23:36 Фейкова новина про мита Трампа спричинила втрату трильйонів доларів на фондовому ринку
Співак-утікач Винник скасував концерт у Варшаві й оголосив про тур Німеччиною
23:16 Співак-утікач Винник скасував концерт у Варшаві й оголосив про тур Німеччиною
22:53 На день народження Трампа у Вашингтоні запланували масштабний військовий парад
22:33 Американську військову звільнили з НАТО: навколо відставки розпалюються спекуляції
22:25 Кожен обстріл обвалює ціни на житло в Україні: як знижується вартість квартир — дослідження
22:14 Чи проводять ЗСУ операцію в Бєлгородській області: відповідь Зеленського
21:53 Костін — у Нідерландах, Мельник — в ООН: Зеленський призначив низку послів
21:36 На Харківщині російський дрон атакував наряд поліції (відео)
21:27 "У нас є хороші перспективи": Зеленський провів Ставку щодо виробництва вітчизняних дронів
21:18 У ДПСУ розповіли, під чиїм контролем перебуває село Басівка на Сумщині, яке рашисти вже "приписали" собі
20:58 Чи штрафуватимуть українців за продаж власних речей через Інтернет: у податковій зробили заяву
Українець Усик потрапив у топ-10 рейтингу найбагатших боксерів в історії
20:57 Українець Усик потрапив у топ-10 рейтингу найбагатших боксерів в історії
20:37 Кандидат у президенти Румунії пропонує заборонити транзит українського зерна
20:20 Магнітні бурі 8 квітня: що очікувати від сонячної активності у вівторок
20:18 Українець встановив рекорд, проїхавши на одній автівці мільйон кілометрів без серйозного ремонту
20:09 Деякі українці можуть вийти на пенсію у 50 років: у ПФУ назвали умову
19:59 Трамп пригрозив Китаю новими митами: що викликало гнів президента США
19:37 Норвегія надасть Україні додаткові кошти на артилерійські боєприпаси: про яку суму йдеться
19:35 Україна скликає термінове засідання Радбезу ООН після російського удару по Кривому Рогу
19:18 Постачальників продуктів для ЗСУ оштрафували на велику суму, — Державний оператор тилу
19:13 Квітневі заморозки та майбутній урожай: синоптик розповіла, які рослини чутливі до різкого зниження температури
18:54 Чи може Трамп відкласти введення мит на 90 днів: відповідь Білого дому
18:48 Скільки цілей ворога знищили дрони Сил оборони у березні: Сирський назвав вражаючі цифри
18:32 Допомога малозабезпеченим сім'ям: хто її може отримати та які документи потрібно
Українським військовим на фронті допомагатиме робот із кулеметом: які його функції
18:32 Українським військовим на фронті допомагатиме робот із кулеметом: які його функції
18:10 У Росії посилять тиск на мігрантів: українські розвідники пояснили, як це відбуватиметься
18:03 Продовжує падати: який курс долара Нацбанк встановив на 8 квітня
17:51 Спартц закликала українців не голосувати за Зеленського та змиритися з втратою територій
17:45 На Львівщині п'яний водій злетів у кювет та врізався в дерево: є постраждалі (фото)
17:33 Україна потрапила в топ-5 напрямків експорту яблук із сусідньої країни
17:30 Україна націоналізувала активи російського олігарха Дерипаски на понад два млрд гривень
17:11 Британські та французькі військові оприлюднили нові деталі щодо розміщення миротворців в Україні
17:06 Міжнародні резерви України у березні зросли майже на 6%: що вплинуло на динаміку
16:48 Рашисти обстріляли місто на Донеччині: одна людина загинула, є поранені
16:42 Субсидія на неопалювальний сезон: чи потрібно подавати нову заяву
16:32 Семеро неповнолітніх за вказівкою російських спецслужб нищили майно "Укрзалізниці"
16:22 На Android з'явився новий вірус, який "краде дані": як його видалити
В
16:11 В "Укрпошті" прокоментували, як на них вплинуть додаткові мита від США
15:53 Удар по Києву 6 квітня: влада розповіла деталі про наслідки
15:49 У Путіна заявили про "бажання" припинення вогню, але озвучили "деякі питання"
15:26 Потепління не за горами: синоптик розповіла, коли зміниться погода
15:04 Ціни на яйця: чи варто очікувати зростання вартості перед Великоднем
14:37 Пальне в Україні може подешевшати: експерт прогнозує зниження цін на бензин та дизель
14:22 Надсилають SMS про "запис на прийом": шахраї по-новому виманюють персональні
Завантажити ще
Реклама