Фото: zn.ua

Захід досі не визначився, що запропонувати Україні на саміті НАТО, — WP

У Вільнюсі 11-12 липня пройде саміт НАТО. Проте країни Північноатлантичного альянсу все ще обговорюють, що саме запропонувати Україні на зустрічі.

Про це пише Washington Post.

"Вашингтон, який має найбільший вплив на рішення Альянсу, що складається з 31 члена, протягом декількох місяців маневрував, щоб знизити очікування Києва, зосередивши розмову на "гарантіях безпеки", а не на членстві в найближчій перспективі, що багато союзників вважають неможливим навіть обговорювати до тих пір, поки Україна залишається в стані війни з Росією", — зазначає видання.

Журналісти нагадали слова міністра оборони України Олексія Резнікова про те, що саміт у Вільнюсі надасть Альянсу можливість виправити помилку, яка була зроблена на саміті НАТО 2008 року в Бухаресті, де Україні та Грузії сказали, що вони стануть членами колись у майбутньому, не уточнивши, коли і як це станеться.

Washington Post пише, що багато чиновників і експертів зазначають, що це зробило деякі країни мішенню для вторгнення РФ у 2008 році у Грузію й у 2014 році — в Україну. Адже Росія напала на країни, які не мали захисту доктрини колективної оборони НАТО, згідно з якою напад на одного союзника вважається нападом на всіх.

Дехто, однак, досі ставить під сумнів готовність України вступити до Альянсу. 

"Україна має пройти довгий шлях реформування своєї армії та розв'язання хронічної проблеми корупції, що буде предметом занепокоєння західних політиків, коли вони розглядатимуть заявку Києва на вступ. Проте незалежно від того, чи схвалять прагнення України до членства, чи ні, українські чиновники очікують від західних країн зобов’язань у сфері безпеки невідкладно і якнайшвидше. Ці гарантії безпеки можуть також служити для стримування Росії від будь-яких непередбачуваної агресії в майбутньому", — пишуть журналісти.

За словами дипломатів, деталі пакета безпеки ще не визначені. Але офіційні особи США та НАТО описали нові пропозиції щодо двосторонніх або багатосторонніх угод, як пакти про взаємну оборону або меморандуми безпеки з Україною.

Вступ України до НАТО: що важливо знати

Україна прагне отримати політичне рішення щодо підтримки вступу до НАТО після закінчення війни на саміті у Вільнюсі. Президент України Володимир Зеленський вважає, що країна має усі підстави для цього. Проте розуміє, що можуть бути складнощі в отриманні об'єднаної підтримки всіх партнерів Альянсу. Лідер України зазначав, що рішення Альянсу щодо підтримки членства України, дасть більшу мотивацію нашим воїнам.

Глава військової розвідки України Кирило Буданов в свою чергу дав невтішний прогноз щодо саміту НАТО. За його словами, на саміті будуть виголошені красиві промови про підтримку України, проте реальної користі від цього наша країна не отримає.

При цьому у Білому домі зазначали, що Україна має відповідати певним вимогам для вступу до Альянсу, державі також необхідно впровадити низку реформ.

Нагадаємо, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що рішення про вступ України до Північноатлантичного альянсу буде прийняте за згоди всіх країн-членів. До цього Україна повинна провести реформи та відповідати всім вимогам блоку.

Раніше повідомлялось, що міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі та його польський колега Збігнєв Рау висловили сподівання, що Україна стане членом НАТО за пришвидшеною процедурою. За подібною процедурою до Північноатлантичного альянсу увійшла й Фінляндія.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 07.07.2023 14:58