1 243 день війни
Особовий склад
1 041 990
Танки
11 035
Артилерія
30 583
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 198
Крилаті ракети
3 515
Гелікоптери
340
БпЛА
46 982
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Жир на кераміці видав найстарішу сироварню Середземномор'я

Жир на кераміці видав найстарішу сироварню Середземномор'я

Вчені виявили в неолітичних селах на хорватському узбережжі Адріатики підтвердження, що ще 7,2 тисячі років назад люди там робили сир: на це вказали жирні кислоти на уламках кераміки. Дослідження опубліковане в журналі PLOS ONE.

Сара Макклюр (Sarah McClure) з університету штату Пенсільванія і її співавтори відзначають, що хоча молоко і сири були доступні людям з початку сільськогосподарської епохи близько 9 тисяч років тому, матеріальні свідчення виробництва сиру, які до цього були у вчених, датувалися початком бронзового століття (приблизно 5 тисяч років тому).

Група Макклюр працювала в двох хорватських неолітичних селах, Покровник і Данило Бітінія, в яких люди жили в період з 6 до 4,8 тисячі років до нашої ери. На знайдених там 47 осколках кераміки різних типів вчені виявили не тільки сліди жирів молока, м'яса та риби, але і жирні кислоти, пов'язані з ферментацією молока і виробництвом сиру, віком приблизно 7,2 тисячі років - це найдавніші сліди сироваріння в Середземномор'ї і одні з найдавніших у світі. Вчені встановили походження жирів на поверхні посуду по співвідношенню в них ізотопів вуглецю-13 і вуглецю-12, який відрізняється для жирової тканини тварин, молочних жирів і жирів ферментованого молока.

Нещодавно італійські і єгипетські вчені знайшли сліди найдавнішого сиру, зробленого близько 3,2 тисячі років тому. А за два роки до цього археологи знайшли в Швейцарії найстаріший гірський сир: він був не набагато молодше єгипетського, вчені датували продукт древніх сироварень періодом 3-2,5 тисячі років тому.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама