Науковці встановили, що ключове значення для виникнення льодовикових періодів відіграє орбітальний рух Землі. Наступний льодовиковий період може взагалі не настати.
Як повідомляє IFLScience, це пояснюється діяльністю людини.
Вчені зіставили зміну орбітального руху нашої планети та глобальне коливання температур на Землі. Дослідники виявили, що можливими причинами льодовикових періодів можуть бути незначні зміни в розташуванні Землі в космосі, зокрема в нахилі орбіти та зміні напрямку осі обертання.
Так, нахил планети щодо орбіти спричиняє зміну сезонності впродовж періоду, який триває 41 тисячу років. Саме це впливає на те, скільки загальної енергії світла отримують вищі широти влітку. Водночас прецесія змінює пік літньої інтенсивності в середніх і високих широтах з періодичністю у 21 тисячу років.
Дослідники зауважили, що важливими є обидва параметри та їхня взаємодія, але на початок льодовикових періодів більший вплив має прецесія. Зміна нахилу планети має значення для піка міжльодовикових проміжків часу. Вчені зрівняли параметри орбіти із льодовиковими періодами та встановили, що ексцентриситет змінюється в межах циклів тривалістю 100 тисяч років.
Як наголосила професорка Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі Лоррейн Лісієцкі, яка теж брала участь у цьому дослідженні, за останні мільйони років вчені виявили передбачувану закономірність зміни клімату нашої планети між льодовиковими періодами та м’якими теплими періодами, такими як сьогодні, які називаються міжльодовиковими періодами. Вона зауважила, що разом із колегами була "вражена", коли виявила такі чіткі тенденції впливу орбітальних параметрів на кліматичні зміни.
"Досить важко повірити, що цей патерн не бачили раніше. Це важливо, бо підтверджує, що природні зміни клімату, які наука фіксує на Землі, є значною мірою передбачуваними, а не випадковими чи хаотичними", — додала Лісієцкі.
Науковці зауважили, що наступний льодовиковий період мав би наступити через 10 тисяч років, але люди значно вплинули на природні зміни клімату через викиди вуглекислого газу в атмосферу. Тож, за словами вчених, такий перехід до льодовикового стану через 10 тисяч років дуже малоймовірний.
Нагадаємо, раніше науковці встановили, що три мільярди років тому океани на Землі мали зелений колір. Океани такого кольору існували на нашій планеті досить довго.