Фото: Getty Images / Global Images Ukraine

Америка передусім, всі інші — потім. Якою буде політика Трампа: прогнози й очікування

08 ЛИСТОПАДА 2024 16:00
Олекса Шкатов
Журналіст

Президентські вибори в США, за якими у світі й в Україні стежили, можливо, не менше, ніж у самих Штатах, завершилися. Перемога Дональда Трампа для деяких інформаційних бульбашок із дещо романтизованим сприйняттям Америки та її величі стала несподіваною і навіть шокуючою. Проте результати виборів не є такими несподіваними для тих, хто цікавився, як насправді думає і відчуває простий американський виборець, що він вважає величчю Америки.

Говорити про те, якою буде політика нового керівництва США, поки що зарано. Але окреслити деякі тенденції, ймовірні напрямки — можливо. Тож ми вирішили окреслити майбутні дії Трампа. І почати варто з внутрішніх питань.

Внутрішня політика: зниження податків і повернення американських підприємств

"За Трампа був порядок. За Байдена — безлад". Цю коротку (і таку знайома українцям) відповідь можна було регулярно отримати, якщо американця запитати про причини прихильності до Трампа, — наприклад, в тих же соцмережах. І давали її не лише корінні американці, а й українські емігранти, що добряче обурювало відірвану від американських реалій українську спільноту. Проте до цього варто б було дослухатися: жителям США важливе те, що відбувається в США. Про світ вони зазвичай знають небагато й не дуже цікавляться.

"Економічна програма Трампа в реальності цікавіша для американців, чому вони його і вибрали. І вона ґрунтується на скороченні податків: на курс акцій, на доходи фізичних осіб, на все. При цьому логіка його економічної програми спрямована на максимальне стимулювання релокації американських підприємств на американську територію. Тобто на максимальне сприяння тим бізнесам, які працюють на території США і створюють робочі місця", — пояснює виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

І це лише податковий блок. Інший – це митні обмеження. У першу чергу вони стосуватимуться китайських товарів — йдеться про 60% мита. На європейські товари — 20%. Так, за логікою Трампа і його виборця, створюватимуться умови для розвитку американської економіки.

Ця очікувана від Трампа економічна політика, продовжує експерт, викликала дуже велику ейфорію на фінансових ринках: підскочив біткоїн, підскочили акції американських корпорацій, розміщених у США. Помітне зростання індексу Доу Джонса одразу після того, як стало відомо, що Трамп найімовірніше переміг, — з тої ж серії.

"На початку 2025-го закінчуються податкові послаблення, які вводив Трамп за попередньої каденції. Байден їх не скасував, але наступного року закінчується термін їх дії. Корпорації були дуже внутрішньо напружені, тому що не знали подальшої долі цих податкових послаблень. Трамп оголосив, що він буде не тільки їх продовжувати, а й поглиблювати", — каже економіст.

Ці послаблення стосуватимуться не лише доходів корпорації, а й доходів фізичних осіб. А платити податки ніхто не любить. Щоправда, в результаті цих запропонованих Трампом новацій дефіцит американського бюджету може зрости на сім трильйонів доларів. Але, зауважує Пендзин, це у короткостроковій перспективі. А от у довгостроковій — економісти прогнозують, що загальна сума надходжень може вирости — за рахунок збільшення бази оподаткування. Тобто негатив врешті буде нівельований.

Але це, за великим рахунком, очікування економічних експертів. Проте заяви кандидата в президенти і його дії як президента, нагадує співрозмовник TrueUA, іноді відрізняються. Тому не варто забігати наперед у прогнозах, варто дочекатись конкретних дій президента Трампа.

Пріоритет республікації — вибори до Конгресу 2026-го

Про те, що на першому місці для нового американського президента буде внутрішній порядок денний, говорить і директор Інституту світової політики Євген Магда. Зокрема тому, його виборці Трампа у своїй масі — ізоляціоністи, а не ті, хто бореться за глобальний вплив Сполучених Штатів у сучасному світі.

"Крім того, Трамп отримав несподіваний бонус: у нього, очевидно, є підтримка обох палат Конгресу. І це для нього можливість довести, що ті, хто голосував проти нього, помилялися. Можливість показати, скажемо так, новий клас. І я думаю, що він це буде використовувати в першу чергу. Тобто, питання зовнішньої політики першочерговими не будуть, тут у мене немає жодних сумнівів", — зазначає експерт.

За минулої каденції певним стримувальним фактором та важелем впливу на Трампа була сама Республіканська партія. Проте цього разу розраховувати на це не доводиться. По-перше, як влучно зауважив на своїй Facebook-сторінці політолог Олег Постернак, нинішній президентський термін для Трампа — останній, тож він не буде обтяжений електоральною залежністю. По-друге, Верховний Суд США надав президентам широкий імунітет від кримінальної відповідальності після того, як вони покинуть посаду, і це теж чималий стимул для бурхливої діяльності "без обмежень". По-третє, цього разу Трамп оточить себе лояльною та слухняною "свитою".

І тут варто повернутися до двопалатної підтримки, згаданої Євгеном Магдою.

"Він тепер може проводити практично будь-які рішення. Ну, хіба що за виключенням якихось суттєвих змін до Конституції, яких в американській історії й так не дуже багато. Крім того, треба розуміти, що тут є багато факторів. Зокрема те, що республіканці мають фактично два роки, щоб показати вищий клас на федеральному рівні, тому що в листопаді 2026-го будуть нові вибори в законодавчий орган. І вони просто зобов'язані це використати", — каже директор Інституту світової політики.

Він також додає, що поки що всі прогнози й припущення, за великим рахунком, нічого не варті, зокрема і щодо зовнішньої політики. Треба дивитися, хто буде в команді Трампа.

Україна: план примусу до "русского міра" замість Плану перемоги

Своєю чергою Олег Пендзин звертає увагу на одну заяву, яка вочевидь визначатиме один з напрямків зусиль Трампа на міжнародній арені. І ця заява стосується України, хоча вона й не згадана.

"У своїй першій заяві, яку Трамп зробив після оголошення себе переможцем, він чітко заявив, що планує припинити всі війни на Землі. І в першу чергу це стосується України. Подивимося, як він її буде реалізовувати, на яких засадах, наскільки це буде відповідати інтересам України, як це буде виглядати. Залежно від цих дій можна буде оцінити, наскільки він збирається виконувати ті заяви, про які він говорив", — каже Пендзин.

Схоже, закінчувати всі війни на Землі Трамп дійсно вирішив таки з України. Про це свідчить "мирний план Трампа", начебто підготовлений командою нового президента і з посиланням на власні джерела опублікований The Wall Street Journal. Так, звісно ж, Трамп його поки що не ухвалював і все вирішуватиме на власний розсуд, але напрямок думок вже зрозуміли.

Новий документ не надто відрізняється від версії Кіта Келлогга і Фреда Флейца, опублікованої влітку. І в Україні захвату не викличе: "заморожування" конфлікту по актуальній лінії фронту, демілітаризована зона (яка буде в Україні, а не в Росії, й найбільша після Другої світової війну), відмова від вступу в НАТО на 20 років. Ніяких повернень територій, лише обіцянки "гарантій", навчань щодо постачання зброї. Хоча Келлогг і Флейц влітку пропонували не давати Україні зброю, якщо вона не погодиться на перемовини. Такий собі примус до "миру" на радість Росії.

І тут варто згадати План перемоги та напружений візит до США Володимира Зеленського. Той представив його обом американським партіям. І, вочевидь, згадував під час вимученої розмови із самим Трампом. Але, схоже, ні в чому останнього не переконав.

Тож в України виникає проблема: як просунути свій порядок денний і своє бачення розв'язання російської проблеми.

"Помилка в тому, що цей план фактично, як би сказати краще, зроблений не надто реалістично. І це проблема. Тому зараз країні треба якомога швидше цей план відкориговувати. Працювати з ним далі так, щоб досягти серйозного успіху і показати, що ми є країною, яка не просто вже тисячу днів бореться з широкомасштабним вторгненням Росії, а є країною, яка дивиться реалістично на власні перспективи", — вважає Магда.

Зовнішня політика: час торгових воєн

Внутрішньоамериканський порядок денний нині, якщо не виникне серйозної зовнішньої загрози, а вона малоймовірна, вливатиме на все. Втім, це не означає, що у Дональда Трампа зовсім немає планів щодо зовнішньої політики. Щоправда, керуватиметься вона так само виключно внутрішніми інтересами.

"Закінчуючи гарячі війни, Трамп розпочинає торгівельні війни. Розумієте, 60% мита на китайські товари — це реальна торгівельна війна, яка просто так не закінчиться. 20% обмежень на європейські товари — це торгівельна війна з Європою. Тобто світ, напевно, вступає в епоху торгівельних війн", — пояснює Олег Пендзин.

Він зауважує, що Трамп байдужий до засад Всесвітньої організації праці чи Міжнародної торгівельної організації, які мають вимоги щодо відсутності взаємних квот та обмежень. Трамп заявляє, що вводитиме митні обмеження, обмежить доступ товарів на американський ринок. Проте, знову ж таки, це поки що лише голосні й приємну вуху виборця заяви.

The Telegraph пише, що у штаб-квартирі Європейської комісії американського президента теж добре почули. І активно готуються до можливого торгового конфлікту між США та ЄС.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Статті, 08.11.2024 16:00