Фото: radio.cz

Чехія готова допомогти Україні у реалізації кількох пунктів Формули миру Зеленського

Чехія запропонувала Україні допомогу у реалізації кількох пунктів Формули миру для припинення війни із Росією. В основному вона стосуватиметься ядерної безпеки та переслідування за воєнні злочини.

Про це заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський, повідомляє видання Novinky.cz. Він розповів, що вже поговорив з президентом Чехії Петром Павлом про результати зустрічі у Саудівській Аравії.

"Я повідомив йому, що ми запропонували професійну допомогу у виконанні українського мирного плану з десяти пунктів, особливо у сфері ядерної безпеки та судового переслідування за воєнні злочини", — сказав Ян Липавський.

Водночас заступник Липавського Ян Маріан наголосив, що Чехія хоче допомогти у виконанні першого пункту Формули миру. Тобто, у забезпеченні ядерної та радіаційної безпеки, а також у створенні спеціального трибуналу з воєнних злочинів Росії.

Саміт у Джидді

У Саудівській Аравії 5-6 серпня відбулася зустріч дипломатичних радників із національної безпеки та політичних директорів зовнішньополітичних відомств провідних країн світу. Головна тема зустрічі — обговорення ключових принципів відновлення сталого й справедливого миру для України. Загалом у Джидді було представлено понад 40 держав, що майже втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені.

В Офісі президента України наголосили, що саміт у Саудівській Аравії став кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Києвом. Сторони погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру. Також повідомлялось, що під час саміту у Саудівській Аравії учасники досягли згоди щодо основи мирної угоди для України.

Водночас аналітики ISW заявили про розбіжності між Китаєм та Росією щодо війни в Україні, які стали ще більш очевидними на саміті в Саудівській Аравії. Присутність на зустрічі КНР яскраво демонструє ізольованість РФ. Аналітики посилаються на оцінку The Financial Times, мовляв, представники Китаю на мирному саміті у Джидді були "конструктивні" і "прагнули показати, що вони — це не Росія". Вже 8 серпня глава китайської дипломатії Ван Ї у телефонній розмові взявся заспокоювати Сергія Лаврова і переконував, що вони з Російською Федерацією залишаються "добрими друзями й партнерами". 

Тим часом у міністерстві закордонних справ Російської Федерації розкритикували саміт у Саудівській Аравії. Відомству країни-агресорки не сподобались намагання його учасників знайти варіанти мирного врегулювання війни в Україні. У МЗС Росії заявили, що переговори не мають "найменшої додаткової цінності", оскільки Москва не була на них запрошена.

Нагадаємо, в Офісі президента на зустрічі з представниками українських та іноземних ЗМІ презентували філософію кожного пункту Формули миру Володимира Зеленського. Її українська сторона представляла учасникам консультацій у Саудівській Аравії. В ОП зазначили, що сформували спільне бачення кожного з десяти пунктів Формули миру.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 09.08.2023 16:50