1 134 день війни
Особовий склад
918 180
Танки
10 515
Артилерія
25 576
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 505
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Чому у лютому часто фіксували погіршення якості повітря: пояснення метеорологів
Фото ілюстративне. Джерело: соцмережі

Чому у лютому часто фіксували погіршення якості повітря: пояснення метеорологів

Упродовж лютого 2025 року у багатьох великих містах України фіксували високий рівень забруднення повітря. Це пов'язано з відсутністю опадів, низькою швидкістю вітру, а також через високі температури.

Про це повідомили фахівці відділу моніторингу атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної академії наук України.

Експерти пояснили, що концентрації забруднювальних речовин на будь-якій території формуються внаслідок викидів цих речовин із цієї території. Певна маса може надходити з інших районів через перенесення в атмосфері. 

"Очевидно, що в містах провідну роль у формуванні забруднення відіграють викиди від автотранспорту і промисловості (за винятком порівняно рідкісних випадків перенесення забруднення від інтенсивних лісових пожеж чи пилових бур поза містами)", — зазначили фахівці.

Ще однією причиною погіршення якості повітря є погодні умови. Зокрема, відсутність опадів, низька швидкість вітру й інверсії температури повітря (тобто зростання температури з висотою, що формує блокуючий шар) сприяють інтенсивнішому накопиченню забруднюючих речовин поблизу земної поверхні, якщо є джерела викидів таких речовин. 

"Отже, рівень забруднення атмосфери на будь-якій території завжди залежить від активності джерел викидів і метеорологічних умов їхнього розсіювання й осадження", — пояснюють метеорологи.

У лютому 2025 року в Україні переважала антициклональна погода, яка взимку формує нижчі температури повітря та вищу повторюваність температурних інверсій і штилю. До того ж швидкість вітру була дуже низькою, посилюючи інтенсивність накопичення забруднюючих речовин у містах.

Такі метеорологічні умови в лютому 2025 року не сприяли розсіюванню забруднюючих речовин у приземному шарі атмосфери. У містах, де чимало автотранспорту і працюють промислові підприємства, які можуть, зокрема, використовувати паливо нижчої якості, це спричинило формування вищих концентрацій, ніж, наприклад, у попередні зимові місяці. 

Експерти пояснюють, що такі метеорологічні процеси і їхній вплив на забруднення атмосфери є сезонним явищем. Воно щозими спостерігається не лише в Україні, а й в інших країнах Європи. У сільській місцевості погіршення якості повітря також може локально проявлятися через опалювання домівок. Проте особливо високих рівнів забруднення сягають саме у великих містах зі значною кількістю автотранспорту.

Чи впливають бойові дії на якість повітря 

У лютому 2025 року вплив воєнних дій не був визначальним у формуванні концентрацій забруднюючих речовин в українських містах. Наслідки війни були епізодичними й точковими, вони формувалися через пожежі після ракетних ударів і атак безпілотними літальними апаратами, але не визначали характеру загального розподілу забруднення на території України. 

Нагадаємо, 27 лютого синоптикиня "Укргідрометцентру" Наталія Птуха спростувала інформацію про наближення "брудної хмари" до України, яку поширили деякі Telegram-канали.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама