В Україні 28 червня традиційно відзначають День Конституції, який є державним святом. Третій рік поспіль наша країна святкує його в умовах воєнного стану.
TrueUA розповідає про історію свята та ділиться цікавими фактами про цей день.
Історія Дня Конституції
Конституція ― це основний державний закон, який визначає шлях України як демократичної держави, гарантує права українців та закріплює їхні обов'язки. Україна здобула незалежність у 1991 році, підготовка Конституції розпочалася ще раніше — після проголошення Акту незалежності у липні 1990 року.
Ухвалення Конституції сталося лише у 1996 році. Якщо точніше — 28 червня о 09:20 ранку (після 24-годинного марафону майже безперервної роботи) на п’ятій сесії Верховної Ради України ІІ скликання. Конституцію народні депутати ухвалили 315 голосами "за" (при необхідному мінімумі у 300). 12 депутатів "утримались", а 36 були "проти". Ще 30 депутатів голосувати відмовилися. Вона набула чинності з дня її ухвалення.
Верховна Рада Української РСР під час прийняття конституції 1978 року. Фото: архів "Вечірнього Києва"
Від початку ухвалення документ змінювався кілька разів. Хоча й, згідно з ним, передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень.
Мініатюрна Конституція. Джерело: вікіпедія
У 2024 році День Конституції припадає на п'ятницю. Проте в Україні під час війни скасовано святкові дні, передбачені Кодексом законів про працю (КЗпП). Відповідно, через війну з РФ додаткового вихідного на День Конституції в українців не має.
Нагадаємо, 28 червня в народі відзначають день Кира, у світі — Міжнародний день пірсингу. Привітання з іменинами сьогодні приймають Василь, Григорій, Іван, Йосип, Павло, Сергій.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими