День матері — це день, коли ми можемо подякувати нашим найріднішим за їхню щиру любов та турботу. В Україні це свято традиційно відзначається у другу неділю травня. 2024 року День матері припадає на 12 травня.
Традиція офіційно святкувати День матері прийшла до України зі США. Саме там 8 травня 1914 року його офіційно відзначили вперше.
У 1908 році з пропозицією затвердження цього свята виступила американка Ганна Джервіс. Дівчина рано втратила маму і дуже переймалася, що не приділяла їй достатньо уваги. Тому вона вирішила виступити з пропозицією про створення такого свята. Дівчина писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. Її старання мали успіх — у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері як офіційне свято. У 1912 році була створена Міжнародна Асоціація Дня матері з метою поширення свідомого святкування цього дня. З 1914 року це свято отримало офіційний статус у США.
Згодом американська традиція перейшла в інші країни світу. Наприклад, одразу після Першої світової війни День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.
В Україні День матері вперше відзначили у 1928 році з ініціативи Союзу українок Канади. Через рік його відзначали вже у Львові, однак у 1939 році радянська влада заборонила свято. День матері повернувся в Україну вже у 1999 році — 10 травня другий президент Леонід Кучма підписав указ, яким було встановлено, що День матері щорічно відзначається у другу неділю травня.
Цікаво, що День матері святкують не тільки на державному рівні, а й на релігійному. Напевно, травень не випадково обрали для цього свята, адже це місяць Пречистої Діви Марії, до якої ще українські козаки та князі звертались за допомогою та заступництвом. Навіть для древніх слов’ян цей місяць був особливим: вони вважали, що природа-мати одягає свою дочку-землю квітами та зеленню, щоб та дарувала людям життя.
У цей день діти вітають своїх матерів квітами, листівками та приємними подарунками. Мамам присвячують пісні та вірші, влаштовують на честь них святкові вечори та концерти, відвідують і збираються всією сім'єю за святковою вечерею. Якщо в День матері не має можливості прийти до мами, то обов'язково потрібно подзвонити їй і сказати теплі слова, а також нагадати про свою любов і повагу.
Вшановують у цей день і матерів, які вже покинули цей світ — відвідують їхні могили, запалюють там свічки та ставлять квіти. На державному рівні цього дня зазвичай нагороджують матерів-героїнь. Також проводять різні заходи, пов'язані з материнством та роллю матері у житті.
Нагадаємо, 12 травня християни святкують Провідну неділю. Про традиції та суть цього дня — у нашому матеріалі.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими