У понеділок, 2 вересня, гривня святкує День народження. Офіційній валюті України виповнилося 28 років.
ТrueUA ділиться цікавими фактами про гривню та розповідає історію її виникнення.
25 серпня 1996 року другий президент України Леонід Кучма підписав указ "Про грошову реформу", відповідно до якого вводилася в обіг гривня. Початок створення власної національної валюти був обумовлений проголошенням державної незалежності країни.
2 вересня 1996 року НБУ випустив в обіг банкноти номіналом один, два, п'ять, 10, 20, 50 і 100 гривень і розмінну монету номіналом один, два, п'ять, 10, 25 і 50 копійок. Після 16 вересня 1996 року приймання карбованців (попередник гривні) було припинено і єдиним законним засобом платежу на території України з цього дня стала гривня.
Українські гривні. Джерело: Вікіпедія
Назва "гривня" походить від слова "гривна", що в давнину означало намисто або браслет, який використовували як прикрасу або знак влади. Також вона була одиницею ваги для срібла у Київській Русі.
1 березня 2004 року НБУ затвердив графічний символ для позначення української валюти. Цей знак складається з двох основних елементів. Перший елемент — це стилізована кирилична літера "г", що є першою літерою в слові "гривня". Другий елемент — дві горизонтальні паралельні лінії, які символізують стабільність національної валюти, а також високий потенціал і зростання економіки України.
Випуск купюри триває місяць. Українські валютні верстати друкують 40 банкнот в секунду та 40 мільйонів купюр на рік, проте виготовлення кожної окремої банкноти — складний процес. Процедура створення купюри складається із кількох етапів: перероблення бавовни, створення щільного паперу, перевезення листів на Банкнотно-монетний двір, друк зображень та цифр, нанесення дев'ятизначних номерів, розрізання на банкноти та герметична упаковка.
Десятки дизайнів гривні так і не були втілені. Підготовка до виготовлення національних грошових знаків почалася ще у квітні 1991 року. Тоді провели конкурс на ескіз дизайну валюти — кращою визнали роботу художника-графіка Василя Лопати та дизайнера Бориса Максимова. Їм і доручили розробити дизайн для перших банкнот. Художник у своєму задумі обмежений рамками, обумовленими виробничим процесом і технологічними особливостями, тому десятки дизайнів так і не побачили світ. У 2021 році Музей грошей Національного банку України поділився ескізами банкнот номіналом 50, 100 і 200 гривень, що не були надруковані та введені в обіг.
Менша купюра — коротше життя. Банкноти номіналом п'ять гривень перебувають в обігу від пів року до восьми місяців, тоді Нацбанк їх міняє. Купюри номіналом від 10 до 100 гривень "живуть" три роки, а 200, 500 і 10000 гривневі витримують від п'яти років і довше.
У банкнот є власний стандарт зносостійкості — чотири тисячі подвійних згинань. Щоб перевірити якість паперу, використовують спеціальний пристрій, який згинає і розгинає зразок. На одне таке випробування може йти близько 45 хвилин.
Нагадаємо, 30 серпня НБУ презентував нову пам’ятну монету "Парламентаризм". Вона присвячена Верховній Раді України.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими