Українці, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії, мають право на два види пенсії: державну та додаткову. Розмір додаткової пенсії залежить від належності особи до відповідної категорії.
Про умови нарахування виплат різним категоріям громадян розповіли в Пенсійному фонді України.
Відомо, що пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, призначаються зі зменшенням пенсійного віку на 1-13 років. Тривалість страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, зменшується на кількість років зменшення пенсійного віку. Проте у ПФУ зауважили, що в підсумку страховий стаж не може бути менш як 15 років.
Ліквідаторам вік виходу на пенсію зменшується на п'ять, вісім або 10 років, залежно від часу та тривалості роботи в зоні відчуження. За наявності стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за списком №1 пенсійний вік додатково зменшується на три роки. Стаж у чоловіків має бути понад 10 років, у жінок — понад 7,5 років.
За наявності стажу роботи зі шкідливими й важкими умовами праці за списком №2 пенсійний вік додатково зменшується на один рік. Стаж у чоловіків має бути понад 12,5 років, у жінок — понад 10 років.
Таким особам вік виходу на пенсію зменшується від 1 до 10 років залежно від зони радіологічного забруднення, де проживала або працювала особа та тривалості проживання/роботи.
За наявності стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за списком №1 пенсійний вік додатково зменшується на два роки. Стаж у чоловіків має бути понад 10 років, у жінок — понад 7,5 років.
За наявності стажу роботи зі шкідливими й важкими умовами праці за списком №2 пенсійний вік додатково зменшується на один рік. Стаж у чоловіків має бути понад 12,5 років, у жінок — понад 10 років.
Особам з інвалідністю, яким встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, пенсії по інвалідності призначаються в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках або із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Окрім зазначених видів пенсій, чорнобильці мають право на додаткову пенсію, розмір якої залежить від належності особи до відповідної категорії постраждалих. Розміри виплат для різних категорій населення можна переглянути на сайті ПФУ.
Нагадаємо, станом на сьогодні в Україні налічується 10,7 млн пенсіонерів. У березні й липні було проведено переіндексацію виплат цій категорії населення, однак не усі знають, що пенсійні виплати можуть призупинити. Це станеться у кількох випадках.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими