Японія приховує свою підтримку України, але нещодавні переговори вказують на те, що Токіо готове зробити більше для Києва щодо розвідки, особливо якщо США знову відмовляться від своєї підтримки.
Про це повідомляє Intelligence Online.
Інститут піонерів космосу (iQPS) при Університеті Кюсю (виробник і оператор супутників) надаватиме українському Головному управлінню розвідки геопросторові знімки із застосуванням радара із синтезованою апертурою (SAR). Така угода була підписана минулого тижня.
Згідно з оприлюдненою інформацією, переговори між українським та японським керівництвом з цього приводу почались ще наприкінці лютого, а активізувалися, після 6 березня, коли американці відсторонили свого помічника з розвідки в Україні. Пізніше США відновила свою підтримку, але перемовини тривали.
У компанії Японії, яка допомагатиме українській розвідці, є п’ять супутників спостереження SAR на орбіті, а ще додатковий запустять до кінця 2026 року. Однак дві сторони поставили собі дедлайн два-три місяці, щоб встановити інструменти програмування та приймання на платформу ГУР.
Японія також надасть Україні один мільярд доларів, що спрямують на компенсацію втрати грошової підтримки від Америки. Наразі ГУР працює над тим, щоб отримати незалежність від зображень США, якщо Білий дім вкотре обірве допомогу. За даними журналістів, майбутнє України стає яскравішим у питанні радарів завдяки iQPS. Раніше радіолокаційні зображення Києву пообіцяла надавати компанія з Фінляндії Iceye та Німеччина (SAR-Lupe і SARah). Також розвіддані надаватиме Італія (Cosmo-SkyMed і Cosmo-SkyMed 2).
"У поєднанні ці можливості можуть потенційно передавати більше радіолокаційних зображень, ніж те, що Національне розвідувальне управління США надавало раніше власними засобами та через придбання у комерційних операторів Capella Space і Umbra", — йдеться у статті Intelligence Online.
Проте Україна не володіє усією необхідною оптикою. Попри доступ до супутників Pléiades Neo європейської Airbus Group та розширені права на зображення з французьких супутників, Києву дуже не вистачає того, що надавали американці, або напряму, або через доступ до комерційних зображень від Maxar і BlackSky.
Проте наразі, як зазначають журналісти, немає жодного оператора з Європи, який здатен надати оптичні супутникові зображення на рівні компаній зі США. Навіть після офіційного відновлення передачі інформації на початку березня Білий дім продовжує обмежувати дані, що стосуються території Російської Федерації.
Нагадаємо, 17 березня Америка офіційно відновила військову допомогу Україні, а також повернула обмін розвідувальними даними з Києвом. Проте адміністрація лідера США Дональда Трампа прагне досягти завершення війни.